Bunları BilelimGURME NOTLARI

Kurutarak Kışlık Yiyecek Hazırlama Örnekleri

Sebze ve meyveleri kurutma iki şekilde yapılır.

1- Açık Havada Kurutma: Meyve ve sebzeler iyice temizlendikten sonra temiz çarşaflar üzerine veya ipe dizerek, daha iyisi de hasır veya kamıştan kurutma araçları yapılarak, gıdalar bunlar üzerine konur, kızgın güneş altında birkaç gün bırakılarak kurutulur.

Dut, vişne, erik, kayısı, incir vb. bu şekilde kurutularak hazırlanır. Armut, elma, ayva ise kabukları soyularak, 2’ye veya 4’e bölünerek, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra yukarıda saydığımız araçların biri üzerine konup kurutulur.

Bamya, biber, sivribiber ipe geçirilerek kurutulur. Dolmalık biberin tohumları temizlendikten sonra ipe dizerek kurutmak etkili bir yöntemdir. Fasulye ve patlıcan ise ipte veya bez üzerinde gölgede, serin bir ortamda kurutmak en sağlıklısıdır.

İpe dizilerek kurutulmuş patlıcan

2- Fırında Kurutma: Yukarıda saydığımız sebze ve meyveler birkaç gün güneşte kaldıktan sonra hafif ısıtılmış fırınlara konup, içindeki suyu iyice uçurulur. Bu şekilde de iyi bir kurutma yapılmış olur.

Kurutma işleminden sonra yiyecekleri temiz torbalara, kutu, kavanoz vb. gibi kapalı kutulara koyarak muhafaza etmek lazımdır.

İlginizi çekebilecek yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Yemeklerin Bozulmasını Önlemenin 12 Yolu
Konserve Gıdalar Neden Taze Gıdalardan Daha Besleyici Olabilir?
Uzun Süre Dayanan Gıdalar Listesi

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir