Sandıklı’da Patatesli Ekmek Nereden Alınır? Ekmek Pazarı, Sandıklı, Afyon

Afyonkarahisar gezimizde Sandıklı‘ya da uğradık. Afyon’un sucuk ve kaymağı dışında patatesi ve bu bağlamda ortaya çıkan patatesli ekmeği de oldukça meşhur. (Ayrıca et yediğiniz anlaşılsın diye dişlerinizi kurcaladığınız kuzu tandır yazımızı da mutlaka okuyun.) Patatesli Ekmek denilince bundan böyle olayımız Afyon’dur!

Köylülerin odun fırınında yaptıkları bu ekmekler, gerçekten hem görüntüleri, hem kokuları ile muazzamlar. Ekmeklerin her biri rahat 2-2,5 kg var. Ayrıca bir kokuları var, insanın tüylerini diken diken ediyor. Al bu ekmekleri evine götür, sarıl uyu. Ya da dolaba at, sonra dilim dilim kes bir ay boyunca ye. Tercih sizin. Sarılarak uyursanız köy evinde uyuyormuş havasına girersiniz.

İmdi, güzel olan bir diğer şey ise bu ekmeklerin satış şekli. Neneler, dedeler böyle odunların yığıldığı üstünde bir tek çatısı olan, ardiyemsi bir alanda toplaşmışlar. Hepsinin ekmek dolapları birbirinin aynı. Ahşap ev görüntüsünde, belediye bunlara numara vermiş. Oraya gidiverince artık üzerinde “Hakiki patetezli ekmek” yazanından mı, yoksa “Patesli ekmek” yazanından mı alırsınız tercih sizin.

Patatesli Ekmek Satıcıları, Sandıklı, Afyonkarahisar

Orada bir dede aklımızı çeldi. “Gel, gel benim ekmekler en hakikisi, bak üzeri delikli bak bak. Makbul olanı budur.” dedi. Aradaki farkı çok net anlamasak da kafamızı “Hee” diyerek salladık ve üründe farklılaştırma yapmasından ötürü kendisini tebrik ettik.

Şimdi bu ekmekle neler yapabilirsiniz? Tost yaparsanız zevkten ölürsünüz, yemeğin yanında yerseniz is ve patates kokusu yüzünden yine zevkten ölürsünüz, sabah kahvaltılarınız hep köy kahvaltısı kıvamında geçer, zevkten ölürsünüz. Ayrıca böyle güzel bir dilimi al eline, kokla dur. Bir bakmışsın filozof olmuşsun, bu sefer düşünceden ölmüşsün.

Sandıklı’lı bir dost der ki; “Tat almanın %70’i kokudur. Bu yüzden nezle, grip olduğumuzda ağzımın tadı yok deriz. Çünkü burnumuz koku almaz.”

O yüzden ne yapalım? Bilinçlenelim! Afiyetimiz için dua ederken %70 burnumuza, %30 dilimize, midemize dua edelim.

Tamam mı? Hadi bakiyim. Ne yapıyormuşuz?

Afyon’a gidince alınması gerekenler listesine Patatesli Ekmeği de ekliyormuşuz.

Aferin!

Patatesli Ekmek Satıcısı, Sandıklı, Afyon

Sandıklı Ekmek Pazarı
Zincirlihan Sok. Sandıklı. Afyonkarahisar
Tel: Yok

Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

12 thoughts on “Sandıklı’da Patatesli Ekmek Nereden Alınır? Ekmek Pazarı, Sandıklı, Afyon

 • 12 Ağustos 2012 tarihinde, saat 11:59
  Permalink

  Bayıldım! Zaten ekmek hastasıyım, Kastamonu’dan sürekli köy ekmeği getirtip sabahları dilim üstüne dilim yiyorum. Patatesli ekmeği hiç denememiştim. Keşke İstanbul’da da bulabilsek ama tabi yerinde ayrıdır tadı. Çok teşekkürler paylaşım için!

  Yanıtla
  • 12 Ağustos 2012 tarihinde, saat 14:40
   Permalink

   Trabzon Vakfı Kebir felan azıcık fasarya bunun yanında. Hayatımda yediğim en güzel, en ihtişamlı ekmek.

   Yanıtla
 • 14 Ağustos 2012 tarihinde, saat 10:15
  Permalink

  bu ekmek durdukça sertleşir. ama şehir fırınlarında satılanlar gibi yenmeyecek hale gelmez. hava sıcakken buzdolabında saklamak lazımdır. kışın zaten afyon soğuğunda bu ekmeğe hiç bir şey olmaz.

  afyonlular bunu ince ince dilimleyip tarhana çorbasına doğrarlar, öyle yerler. ya da kışın mesela, kuzine sobanın fırınında kızarttığın dilimlere kaymak ve bal sürersin, zevkten ölürsün :D

  Yanıtla
 • 18 Ekim 2012 tarihinde, saat 21:36
  Permalink

  köy ekmeği dediğin 3 kG olacak.

  Yanıtla
 • 16 Eylül 2014 tarihinde, saat 13:08
  Permalink

  satın alabileceğimiz online bir site var mı acaba

  Yanıtla
 • 31 Temmuz 2016 tarihinde, saat 22:41
  Permalink

  Annemin memleketi cocukken heryaz gittigimiz sandikli sehir merkezinde anneannemin evi teyzemlerin asmali oteli ile bitisikti .karsimizda bir firin vardi ekmegi nefisti ama bu koy ekmeginden degildi pamuk gibi idi.ninem kelle gulsum lakabiyla anilan sevilip sayilan bir osmanli kadini idi.bize camuz yogurdundan kaymaktan ekmegimize surerdi .ne guzel gunlwrdi nine oldum hala cocuklugumdaki o lezzeti unutmam.mahalle firinlarinda kadinlar bu ekmekten hashasli pide bukme yapilir ohhh mis gibi olurdu bilmem simdi hala varmi yillar oldu gitmiyorum.

  Yanıtla
 • 07 Mayıs 2017 tarihinde, saat 11:03
  Permalink

  Arkadaşlar isterseniz Kocaeli Den size yardım edebilirim kaymak sucuk patatesli ekmek vs

  Yanıtla
  • 06 Ekim 2018 tarihinde, saat 02:50
   Permalink

   kocaelinde patatesli ekmekmi yapılıyor,,bende satın almak isterim doğrusu

   Yanıtla
 • 06 Ağustos 2019 tarihinde, saat 10:17
  Permalink

  Afyon patatesli ekmeğinin tadına 2001 yılında bakmıştim.Harika bir tadı ve kokusu var .Bu amca ile teyzeyi görünce çok etkilendim Denizli ye giderken Sandıklı ya uğrayacağım. Bazı değerler vardır kaç geçerse geçsin üzerinden onun verdiği huzur mutluluk bir başka olur . Kaderde Kahramanmaraş’tan sandıklı ya yol almakta varmış 👍

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Afyon'da En İyi Yoğurtlu Paça Nerede Yenir? Salim Usta, Merkez, Afyonkarahisar

 • 13 Ocak 2023 tarihinde, saat 02:27
  Permalink

  Afyonkarahisar Sandıklı patatesli ekşi mayalı ekmeği sipariş verebilirsiniz WhatsApp 05359347409

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir