En İyilerLİSTELERNEREDEN ALALIMZeytinyağı

Türkiye’nin En İyi 7 Zeytinyağı Markası

Ayvalık’dan, Milas’a; Küçükkuyu’dan Bafa Gölü’ne, Dünya çapında ödül almış, Türkiye’nin en kaliteli, polifenolü en yüksek 7 Zeytinyağı Markası

Zeytinyağı, doğanın bu topraklara cömertçe sunduğu bir mucizedir. Şifadır. Sağlıktır. 40.000 yıl önce insanlığa armağan olarak ilk Ege topraklarında yetişmiş bir nimettir. Binbir türlü faydası varken hala ülke olarak kişi başı yıllık 2 kg. zeytinyağı tüketimini (ne yazık ki) geçemiyoruz. Gereken itibarı milli değerimiz olan “Zeytinyağı”na teslim edemiyoruz.

Bu durumda, son yıllarda artan üretim maliyetlerinin etkisi de yadsınamaz tabii. Zeytinyağının iyisini ararken bir çok sıfat kullanıyoruz zeytinyağında; bunlardan bazıları:”taze, yakıcı, acı, meyvemsi, tatlı, kekremsi veya küflü, rutubetli, ekşi, çamurlu, metalik, yanık, tuzlu…” Şu da bir gerçek ki, ”Zeytinyağın yenisi, şarabın eskisi makbuldür.”

Peki zeytinyağının iyisini nereden anlayacağız? Bu konu çok derin tartışma konusu olabilir. Damak zevkleri değişkendir. Ancak kabaca bazı değişmez kaideler vardır ki, serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağ iyi bir zeytinyağ sınıfına girebilir ama bu yeterli değildir. Zeytinin hasat zamanı, işlenme süresi ve iklimi de çok önemlidir. Zeytinyağı derya deniz bir konudur. Güzel memleketimizin bereketli topraklarında yetişen En İyi 7 Zeytinyağı Markasını araştırdık. Hepsi hem içimde, hem de yemeklerde soğuk ve sıkça olarak tüketip beğendiğimiz ve çoğu alanında ödülleri olan zeytinyağlarıdır. Kendilerini ispat etmiş bu 7 markayı kısaca sıralıyoruz.

1- NovaVera:

Yeni bir marka aslında. 2017 yılında Ayvalık’da üretimi başladılar. 2020 EVOO World Ranking Dünya Kalite Sıralamasında, Dünyanın En iyi 6. Zeytinyağı Üreticisi, ülkemizin en çok ödül alan zeytinyağı ve bir kadın girişimci markası olma ünvanına sahipler. Ayvalık ve Manisa’da bahçeleri var, trilye çeşidinden yağ üretiyorlar.

2- Adatepe Zeus:

Küçükkuyu’da bulunan ve yıllık üretimi kısıtlı, 200 kiloluk küçük makinayla, amatör bir ruhla çok profesyonel işler çıkaran bir aile işletmesi Adatepe Zeus. Yağlarının kalitesini deneyen vazgeçemiyor. Ürün çeşitlendirmesinde trüflü, kahveli, tarçınlı gibi gurme dokunuşlu yağlar ve değişik kremler, sabunlar da üretiyorlar. Ozonlu zeytinyağı kremini özellikle kadınlara önerelim.

3- Hermus Memecik:

11 yarışmada aldığı 56 ödül ile dünyada ilk 10’a giren tek Türk zeytinyağı markamız Hermus. Arbequina, Memecik ve Ayvalık yağları takdiri hakediyor. İhracata da başlayan markaya dünya çapında haklı bir ilgi var.

4- Granpa:

Tokuç Ailesi’nin 2008 yılında Muğla’da diktikleri 17000 Gemlik tipi zeytin ağacının meyveleri bugün dünya çapında ödüllü yağların arasında yer alıyor. Doğaya saygılı, iyi tarım uygulamalarını destekleyen markanın premium serisinin müdavimleri oldukça fazla.

5- Menteşe SOM Zeytinyağı:

Milas’lı markanın ödülleri saymakla bitmiyor. 1909 yılına kadar giden bir tarihi miras ile Milas’da ” Tepelerinden bal, ovalarından yağ akan” verimli topraklarda son derece başarılı zeytinyağları üretiyorlar.

6- Villa Turqan:

30 yıl öncesinde doğa tutkusuyla Sultan Vadisi kalbinde satın alınan arazi, yıllar içerisinde ıslah edilir, işlenir ve geliştirilir. Bugün 500 dönümlük zeytinlikte 100 den fazla çeşitte  20.000 ağacı içinde barındıran doğal bitki örtüsü, tüm bereketi ve cömertliği ile varlığını bizimle paylaşıyor… Doğanın verdiklerini katkısız olarak kullanıcılara sunan Villa Turqan, iklimsel ve coğrafi özelliklerin olumlu etkileriyle elde edilen yüksek kalitede zeytin türlerini kendi tesislerinde işleyerek natürel sızma zeytinyağı elde ediyor.” diye kendilerini ifade ediyorlar. Memecik zeytinin hakkını veren, üst segment, kimyasal kullanılmayan yağlar üretiyorlar.

7- Kairos:

Kairos mitolojide Fırsat tanrısı olarak geçiyor. Kairos sağlıklı yaşam için bir fırsattır.” diyorlar. Milas Şenköy’de butik üretimi devam ettiren markanın yağlarında asit değeri max. 0.4 olarak korumak amaçlanıyor. Organik tarım sertifikaları bulunan markanın ayrıca kozmetik, mum, kastil sıvı sabunu gibi yan ürünleri de var.

*Yeni mekan ve lezzet keşifleri için Harbiyiyorum Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın!

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

3 thoughts on “Türkiye’nin En İyi 7 Zeytinyağı Markası

 • Attila Önder

  Hilmi Yıldırım Zeytinyağlarının tadına bakmadınız mı

  Yanıtla
 • sinan tuncer

  Dünyada yağlık zeytinin ilk ve en kalite noktası Bafa (Heraklia)ya bakan dağlık alanlardır,,, Bafa göl olmadan önce bir iç denizken zeytinyağı siparişlerin gemilerle yola çıktığı nokta da yine bu gölün büyük limanıdır… Denizle gölün, dağ ile ovanın buluştuğu bu saha Anadolu’da böylelikle dünyada zeytinin ve zeytin kültürünün en köklü ve sağlıklı noktasıdır… Sağlıcakla.. st

  Yanıtla
 • Ebru

  butik üretici firmalardan soğuk sıkım zeytinyağları güzel oluyor güney ege memecik cinsi tavsiye ederim coğrafi işaretli Aydın da mazınköy diye bilinmedik markadan aldım tavsiye ederim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir