DanimarkaNE YİYELİMNEREDE YİYELİMSandviçler

Kopenhag’da En İyi Sosisli Sandviç Nerede Yenir? Mia’s Foderbraet, Nyhavn, Kopenhag, Danimarka

Diyelim ki Kopenhag’a geldiniz. Danimarkalıların kültürünü tanımak ve yemeklerini yemek için sabırsızlanıyorsunuz. Ve üstelik açsınız. 

O zaman bizi iyi dinleyin.

Uçaktan iner inmez ve Kobenhavns Lufthavn’dan (Kopenhag Havalimanı) M2 sarı hat treni aldınız ve Kongens Nytrov’da (Kral’ın yeni meydanı demek) indiniz. Yer üstüne çıktığınızda meydandan renkli evlerin olduğu ve Kopenhag’ın sembolu olan meşhur Nyuven’e varır varmaz yapmanı gereken tek bir şey var. Hemen bir sosisli sandviç yemek. Çünkü kahretsin ki Danlar bu konuda çok çok iyiler ve seyyar sosis arabaları hemen hemen her meydanda, köşe başında var.

Lakin biz gelin sizi direkt kalabalığın olduğu yerde en sevdiğimiz sosisli sandviç tezgahı ile tanıştıralım. Çünkü Kopenhag’da birçok yerde yesek de en sevdiğimiz sosisli sandviç tezgahı Mia’s Foderbaet idi. Hatta dönene kadar ne yersek yiyelim günün sonunda Mia’s Foderbraet’da yemek için yanıp tutuştuk. 

Şimdi danlar için sosis tıpkı Smörrebröd (smørrebrød) ya da Stegt flæsk gibi milli bir yiyecek. Sadece ekmek arasında değil aynı zamanda tek sosisi alıp sosa bandırarak ayaküstü ekmeksiz de gömüyorlar. Bir sürü de sosis çeşitleri var. 

Vakti zamanında Norveç’te Ren geyiği sosisi yedik, Almanya’da da bratwurst ve frankfurterleri gömdük. Ancak Danimarkalıların sosisli sandviç işinde çok çok üstün olduklarını söyleyebiliriz.

Burası net!

Şimdi…

Nyuven’de bir miktar sırada bekleyerek Mia’s Foderbaet da %100 Dansk Kod %100 Danimarka Eti demek) menüdeki 21. Nolu sosisli sandviçi (polsevogne) sipariş vereceksiniz. Etraftan bir yerden de mümkünse bir bira bulup (Tuborg) kanala arkanızı vererek bir köşede oturup ziyafetinizin keyfine varacaksınız. Bakın No.21. Zaten Mia’da özellikle bu sosisli sandviçin farkında ki tüm menüde bir de onu kocaman göstererek öne çıkarmış. 

KAEMPE HOTDOG – İsmi bu işte! Yanında da (med frankfurter i svob) yazıyor. 

Buranın imza sosislisi. 60 kron ederi var. Ederini hak ediyor. Türkiye’deki sosisli sandviçlerden ucuz. Kalibre olarak da daha büyük. 150-200 gram rahat vardır.

İçinde dünyada yiyebileceğiniz en lezzetli ve üstüne domuz bacon sarılıp ızgara edilmiş kocaman bir sosis, üstünde de soslar ile birlikte küp küp doğranmış beyaz soğan, onun da üstüne kurutulmuş soğan parçaları ve tatlı turşu (Gewurzgurken) dilimleri var. Sosis küçük bir fransız bageti kıvamındaki ekmeğin her iki tarafından taşıyor. Yani sosisin her iki ucuyla da yemeden önce bir bakışıyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey hangi uçtan sosisi yemeye başlayacağınıza karar vermek. 

Ve ilk ısırık…

Sosisin kabuğu çatlıyor ve içinden lezzet suları ağzınızın içine boşalıyor. Sosisin tüm lezzeti ağzınızın içinde dağılırken hemen ekmeğe ulaşıp, tüm soslar ve nevaleler ile birlikte ikinci ısırığı almak istiyorsunuz. 

İşte o anda çok iyi bir şey yaptığınızı, beyninizin dopamini alıp-kabul etmesinden anlıyorsunuz. Ve istemsizce şu cümleyi sarf ediyorsunuz;

Bu gerçekten çok iyi bir sosisli sandviç!

Ve Kopenhag’a hoş geldiniz. 

Şöyle bir etrafa bakın. Azıcık şükredin. Çok çok iyi bir sosisli sandviç yemenin keyfini çıkarın. Ayrıca bu yazıyı görerek gidip yediyseniz bize dua edin.

Not 1: Tabii ki domuz yediniz. Sorun yok diyorsanız, afiyet olsun. 

Not 2: Bu ilk Danimarka lezzet keşfi yazımız. Yeni Kopenhag keşiflerimiz ve yazılarımız gelecek elbette. Diğer Danimarka lezzet yazılarımıza ulaşmak için Google’da “Harbiyiyorum Danimarka” diye aratın ya da sitemizin arama kısmında “Danimarka” diye yazın. Teşekürler.

Mia’s foderbræt
Nyhavn 1, 1255 København, Danimarka
Tel: Yok

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir