Hamur İşiKuzey MakedonyaNE YİYELİMPide

Ohrid’de En İyi Makedon Pidesi Nerede Yenir? Pizza Via Sacra, Ohrid, Kuzey Makedonya

Büyük İskenderin, çırılçıplak güneşlenen ve adeta bir köpek gibi yaşayan Sinopl’lu filozof Diyojen’in yanına gidip de “Benden bir dileğin var mıdır?” diye sormadan önce Ohrid’de Makedon pidesi yediği söylenir. Diyojen’in güneşi işaret ederek “Benden bana veremeyeceğin şeyi esirgeme!” demesi ama tarihe “Gölge etme başka ihsan istemem.” şeklinde “meme” olan bu açıklaması bir pide olarak Makedon pidesini üstün kılar mı bilmiyoruz ama biz yediğimiz pideyi kendi kuşbaşılı pidelerimize çok yakın bulduk.

İşte size Ohrid’de en iyi Makedon Pidesi yiyeceğiniz yeri işaret ediyoruz bu kez: Pizza Via Sacra.

Şimdi; Kuzey Makedonya’da Üsküp’te gulaş yedik, simit-poğaça yedik, kaymaklı Acıbadem kurabiyesi yedik, sonra Ohrid’de börek yedik. Sonra Kuzey Makedonya’da mutlaka yemeniz gereken yemekler diye bir liste bile yaptık. Sıra geldi en iyi Makedon pidesini nerede yiyeceğinize.

Rivayet o ki; Kuzey Makedonya’da ve Arnavutluk’ta çok iyi pizza ustaları yer alırmış. Napoletana usulü pizzalar yapan bu ustaların hepsi İtalya’ya (Napoli’ye) gidip pizza restoranlarında çalışıp, eğitim alıp kendi ülkelerine döndükten sonra kendi pizza restoranlarını açarlarmış. İşte Pizza Via Sacra da bu restoranlardan biriymiş. Ohrid’deki en iyi restoranlardan biri arasında yer alıyor. Bizce en iyi özelliği de konumu.

Ohrid’de esintili bir tepede, harika/otantik bir manzara eşliğinde dilediğiniz Napoletana usulü (kalın kenar) pizzayı yiyebileceğiniz restoranda neden bir de Makedon Pidesi de denemeyesiniz ki?

Biz tam da yukarıda söylediğimizi yaptık. Pizza Via Sacra’da hem pizza hem de Makedon pidesi sipariş ettik. Ettik ki sanki önceki günlerde az yemişiz gibi hamur iyice bedenimize/zihnimize/bilincimize nüfuz etsin.

Peki nedir bu Makedon pidesi?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Napoletana usulü kalın kenarlı yapılan ve bizim kuşbaşı pideleri andıran bir pide. İçerisinde isteğe göre kuşbaşı tavuk, kuşbaşı dana ve kuşbaşı domuz eti kullanılıyor. Ama aslında bu milli pide bizdeki gibi doğrudan bir kategori olmayı başaramamış. (Kuzey Makedonya’da sadece Makedon pidesi yapan bir yer bulamazsınız mesela.)

Biz burada pidemiz içerisine sevilmeyen hayvanın etini koydurduk. (Diğer et çeşitleri yok idi) Sonra eşlikçi olarak yanına (Skopsko), yani Kuzey Makedonya’nın milli birasını sipariş ettik. Böylece pidemiz ve de pizzamız on beş dakika içerisinde hazırlanıp dışarıdaki manzaralı masamıza servis edildi.

Üstüne 3 tane de cin biber turşusu kondurularak servis edilen bu pidenin en önemli özelliği de bizce bu aslında. Yani pide üstünde uzanan bu turşu cin biberler. Sunumunu bir anda farklılaştırıyor, olaya adeta bir Makedonluk katıyor. Bizim pidelerin üstüne kimse cin biber turşusu koymaz mesela.

İşte sırf bu yüzden Makedon pidesi yemelisiniz!

Bize soracak olursanız bizim pideler elbette bu pideye on basar ama burada pide yemeden dönmek de olmaz.

O yüzden siz siz olun Büyük İskender gibi yapın ve Ohrid’den ayrılmadan Makedon pidesi yiyin. Yanına bir de pizza ve bira söyleyin. Gerçi o da (Büyük İskender) Sinop’a kadar gelmişken keşke Samsun’da bir Bafra, Trabzon’da bol tereyağlı bir Karadeniz pidesi yeseymiş.

Neyse, hoş olmamış ama olsun.

Bir dahaki sefere artık.

Pizza Via Sacra
4Q6V+XJP, Tsar Samoil, Ohrid 6000, Kuzey Makedonya
Tel: +38975440211

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir