AdanaDiğer Listeler

Adana’da Yemeden Dönmemeniz Gereken 7 Başat Yemek

Adana’da Mutlaka Yemeniz Gereken Yemekler

Adana ziyaretimizi geçtiğimiz hafta sonu tamamladık. Tek kelimeyle inanılmazdı. Endermutfakta‘nın önderliğinde çıktığımız 3 günlük yeme-içme maratonunda toplam 23 lezzet noktasına uğradık ve her birinin öne çıkan lezzetlerini tattık.

Anladık ki Adana uzaktan görüldüğü sadece “Adana Kebap ve Şalgam“dan ibaret değilmiş. Adana’da başat ve yemeden dönmemeniz gereken çeşitli kategorilerde yemek çeşitleri var. Bunları hangi Adanalıya sorsanız, söyleseniz size başıyla onay verecektir.

Bizim için bir şehirde bir iş koluna dönüşmüş 7 yemek çeşidi varsa eğer, o şehirde medeniyet gelişmiş ve bununla beraber gastronomi turizmine artık fazlasıyla hazır hale gelmiş demektir. Yani bir Gaziantep ve Hatay ne ise Adana’nın da ondan aşağı kalır bir yanı yok. Bizce bu üç şehrimizde dünya Gastronomi başkenti olmaya aday yerler.

Sadece üzerinde bizim burada yaptığımız gibi çalışılması ve yemeklerin arşivlenmesi gerekiyor.

Pek yakında Adana ile ilgili tüm lezzet yazılarımızı servis ediyor olacağız. Takipte kalın…

1.  Adana Kebap

Adana’ya gelenin “Besmele”si elbette Adana Kebap. Makbulu %100 koyun eti ile ve satır kıyması ile yapılanı. Ama en iyisi nerede yenir derseniz yağlı, yağsız ve salaş tercihinize göre değişebilir. Bizim ve kanaat önderlerinin en beğendiği yer ise İştah Kebap. Aşağıda Instagram’da çektiğimiz İştah Kebap Adana paylaşımını bulabilirsiniz.

2. Şalgam

Adana denilince elbette ikinci sırada denemeniz gereken şey Şalgam. Adana’da bir sürü seyyar şalgam suyu satıcısı var. Ancak bunlar içerisinde Şalgamcı Ali Göde’nin yeri ayrı. Meşhur Ali Göde Şalgamcısı “İlk önce biz vardık!” diyor. Aşağıda Ali Göde’nin dükkanından Instagram paylaşımımızı bulabilirsiniz.

3. Börek

Şaşırdınız değil mi? Şaşırmayın. Adana’da bizce Adana Kebap ve Şalgam’dan sonra en öne çıkan yiyecek börek. Hele 19:00 – 04:00 arası çalışan gece börekçisi Rıza ve sabahları sanayi içerisindeki Levent Börekçilik’i gördükten sonra siz de bize hak vereceksiniz. Aşağıda Instagram’daki Gece Börekçisi Rıza paylaşımımızı bulabilirsiniz. (Not: Bizi Instagram’da takip etmeyi unutmayın!)

4. Ciğer Kebap

Adana’lılar da aynı Gaziantepliler gibi sabah kahvaltısında ciğer şiş yiyor. Yanına da sumaklı soğan salatası  ile üstelik. Ciğer erkek koyundan seçiliyor ve günlük olarak kesilip şişlere diziliyor. Sonra da pişiriliyor. Sanayideki Kel Mahmut bu işin piri olmak ile birlikte Ciğerci Mahmut da bir diğer piran.

5. Şırdan

Birçok insana tuhaf gelebilir ama Adana’lılar şırdan, mumbar ve kırkkata bayılıyor. Üstelik bunun için Adana’da bir “Şırdancılar Bölgesi” bile var. Şırdan daha çok gece yenilen bir yiyecek. Şırdancı Kemal ve gece 02:00’da aracıyla şırdan getiren Şırdancı Naci Dayı en çok tercih edilen şırdan mekanlarından. Şırdancı Naci Dayı’daki ritüeli kaçırmamalısınız ama.

6. Muzlu Süt

Şimdi bu da nereden çıktı diyebilirsiniz ama Adana’da Kazım Büfe diye bir fenomen ve onun da müptelaları var. Yedi yirmidört önünde sıra var. Muzlu Süt de Adana’da fenomen olmuş bir olay. Ama sipariş verirken kesir bilmeniz gerekiyor. 3/4 diyorsunuz, 1/2 diyorsunuz. Muzlu Sütünüz buna göre sunuluyor size. Küçük bardak, büyük bardak kombinasyonları şeklinde. Adana’ya gittiğinizde Kazım Büfe’ye uğramadan dönmeyin.

7. Hamburger

Evet şaşırmayın Hamburger. Türkiye’nin kendi imkanlarıyla çıkmış en inovatif hamburgerini burada yiyebilirsiniz. Türkiye’de eşine zor rastlanır bir aile işletmesi de Hamburgerci Mükerrem. İsmi ile müstesna çok güzel bir yer ve işletmecileri şahane insanlar. Gidin Türk damak tadına uygun hamburgerleri en taze etlerle birlikte Adana’da yiyin.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

6 thoughts on “Adana’da Yemeden Dönmemeniz Gereken 7 Başat Yemek

  • Melih Tanar

    Kazım’ın muzlusüt videosu yanlış

    Yanıtla
  • güzel bir yazı olmuş bunun için öncelikle tebrikler bir Gaziantep’li Olarak Hayatımda yediğim en ilginç şeyleri Adana da yedim, sokakta camekan el arabasında satılan kuzu kelle de buna dahil, cizi bir fiyata satılan bu kelle ayaküstü hemen temizlenip fast food şekilde yolda yürürken yenilebilecek hale getiriliyor, en çok da buna şaşırmıştım zaten, dikenli incir var bilmem kaç tanesini bir liraya alıyordum, kaynamış şeker pancarını dilimler halinde satan bir amca var, onu alıyordum, mumbar şırdan, kırkat bunları genelde gece yiyordum ama akşama kadar bu ilgin şeyleri yiye yiye dolaşıyordum Adana da, bir de Adana’ ya özgü bir çorba var tavuk mercimek karışık bol kimyon bol baharatlı zaten onu içmeden güne başlayamam, muzlu süt herhangi bir yerden içilse bile eşsiz bir lezzet olduğu hemen farkedilir, valla Adana Enteresan Yiyeceklerin Başkenti, En Yakın Zamanda Tekrar Gideceğim Adana’ya Size de İyi Yazmalar Diliyorum.

    Yanıtla
  • Geri bildirim: Adana'da Ultra Dev Burger Yapımı- Burgerci Mükerrem, Video - | Harbi Yiyorum

  • Geri bildirim: Adana'nın En İyi 7 Kebapçısı -

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir