İstanbul’un En İyi 7 Profiterol Adresi

Taze hamuru, mis gibi kreması ve çikolata sosuyla pek çok kişinin en sevdiği tatlılar arasında profiterol. Profiterolde malzemenin kalitesinin önemi büyük. Biz de severek tükettiğimiz profiterolü hakkını vererek yapan adreslerini sizin için araştırdık. İşte İstanbul’un En İyi 7 Profiterol Adresi.

1- Mathilda, Akaretler

Bir kere en başta söylememiz lazım, bu mekanı tasarlayanlar ve konsepti Türkiye’ye getirenler bu işin algoritmasını biliyor. Her şey özenilmiş, düşünülerek mekana konmuş. O kararında ve ince ”Parisien” havayı girer girmez hissediyorsunuz. Burada 1. sınıf Belçika çikolatası, 105 yıldır aile işi tatlıcılık olan bir ekip tarafından işleniyor. Tahin soslu klasik dolgulu profiterol ve lotus pataşu favorimiz oldu.

Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Şair Nedim Cd. No:16/B, Beşiktaş/İstanbul Telefon: 0212 258 10 08

2-  İnci Pastanesi, Beyoğlu

Profiterol deyince akla gelen ilk adreslerden şüphesiz İnci Pastanesi. Taksim’in simgesi  adeta. Eskiden İstiklal Caddesi üzerindeki Cercle d’orient Binası’nda 68 yıl hizmet veren ve 7 Aralık 2012’de tahliye edilen tarihi İnci Pastanesi şimdilerde Beyoğlu Mis Sokak’da hizmet veriyor. Hamuru, kreması, sosu tam kıvamında. Bir de yanında buz gibi limonata ile harika oluyor.

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Mis Sk. 18/A, 34435 Beyoğlu/İstanbul Telefon: 0212 243 24 12

3- Baylan Pastanesi, Kadıköy

İstanbul’da yapılan en iyi profiterollerden biri de Baylan’da yapılıyor. Baylan Pastaneleri, çikolatadaki başarısını, profiterole de yansıtmış. Sosu çok tatminkar, krema ve hamur ağızda dağılıyor. Gitmişken, mekanın spesiyali Kup Griye’yi de deneyebilirsiniz.

Adres: Caferağa Mahallesi, Muvakkithane Caddesi, No 9/A, Kadıköy, İstanbul Telefon: 0216 346 63 59

4- Nazar Pastanesi, Kurtuluş

Kurtuluş’ta hizmet veren Nazar Profiterol, profiterol konusunda en bilinen ve en çok tercih edilen mekanlar arasında yer alıyor. Bir klasikte diyebiliriz. Kıvamlı profiterollerini tattığınızda neden bu kadar çok lezzet severin tercihi olduğunu anlıyorsunuz.

Adres: Feriköy Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 182/B, Şişli, İstanbul

5- Gezi İstanbul, Beyoğlu

Gezi İstanbul’un profiterolünün en önemli özelliği sosunun bitter çikolatayla yapılıyor olması. Sos hem yoğun hem de bol kullanılıyor, kısacası ağızlara layık. Taksim’e yolunuz düşerse deneyin derim. Yanına yine limonata söyleyebilirsiniz, iyi gidiyor.

Adres: Gümüşsuyu Mahallesi, İnönü Caddesi, No 5, Beyoğlu, İstanbul Telefon: 444 7 639

6- Manolya Pastanesi

Manolya Pastanesi‘nin fıstıklı profiterolünün tadına doyulmaz. Manolya Pastanesi de profiterol konusunda başarılı adreslerden bir diğeri. Avrupa yakasında Gayrettepe şubesinde, Anadolu Yakası’nda iseniz, Ataşehir, Bostancı, Çekmeköy, Göztepe, Kartal, Sahrayıcedit ve Küçükyalı şubelerinde bu nefis profiterolü deneyebilirsiniz.

Adres: Tüm şubeler

Ä°lgili resim

7- Beymen Brasserie, Nişantaşı

Şimdi de Beymen Brasserie’deyiz. Bu kadar pastane ve tatlıcının arasına böylesine şık fine dining restoranı sokmak bize de bir şaşkınlık verdi ancak Beymen’in fark yaratan profiterolüne borçluyuz bunu. Bir kere pofuduk hamurunun içine krema değil de dondurma koymalarına, her şeyden öte o çikolata sosuna bayıldık.

Adres: Harbiye Mahallesi, Abdi İpekçi Caddesi, No 23/1, Şişli, İstanbul

(Lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir