PideSivas

Sivas’ta Etli Ekmek Nerede Yenir? Mücahit Etli Ekmek Salonu, Sivas

Mesela diyelim ki Sivas‘a gittiniz. Ahali size hemen “Kelle kırdırayım, etli ekmek döktüreyim!” moduna geçer. Hani Mardin‘de “Başım gözüm üstüne!” neyse bu da onun gibi yani. Siz de eğer olaya yabancıysanız içinizdeki medeniyet ya da kibarlık seviyesine göre “Kelle kırdır lütfen!” ya da “Rica etsem etli ekmek döktürür müsünüz acaba?” şeklinde cevap verebilirsiniz.

Etli Ekmek denen şey İstanbul’a yaklaştıkça etli pide, Konya’ya yaklaştıkça “Bıçak Arası” Gürcistan‘a yaklaştıkça “Haçapuri” şeklinde tekamül sergiler. Lakin en iddialı pideler, etli ekmekler, mevlanalar falan Konya’dadır. Ancak hayatımızda yediğimiz en lezzetli etli ekmek örneklerinden biri de Sivas’tadır.

Sivas’ta sıradan bir güne “Kelle Gırdırarak!” başlarsınız. Daha sonra ise Türkiye’nin en lezzetli türk kahvesini içersiniz. Ardından da tekrar acıkınca Mücahit Etli Ekmek Salonu‘na gider ve kendinize bol köpüklü bir açık ayran ve usulüne uygun şekilde etli ekmek söylersiniz.

Sivas'ta Etli Ekmek Nerede Yenir?

Yanında bir sürü nevale ile birlikte servis edilen kıtır etli ekmekten henüz bir diş aldığınızda hangi tanrıya hamd edeceğinizi şaşırır ve eğer semavi dinlere inananlardansınız “Tövbe” ederek günahlarınızdan mağfiret dilersiniz. Daha sonra da bu seramoniyi daha ileriye götürmek isteyip etli ekmeğinizin üzerine limon bile sıkabilirsiniz.

Hiç etli pide üzerine limon sıkılır mı demeyin? Unutmayın, her şeyin üzerine limon sıkılır! (Bkz: Ciğerci Mustafa ve Asef muhabbetimiz) Bu durumda hayatınızda yiyebileceğiniz en keyifli etli ekmeği midenize indirdikten sonra bol köpüklü ayranı üzerine cila olarak çekip Sivas’ın bedestanları ve arka sokakları arasında kaybolabilirsiniz. Zira keyifli bir yemekten sonra şehirlerde kaybolmak Harbiyiyorum adetlerindendir.

Bizim Mücahit Etli Ekmek‘te yediğimiz pide sulu, çıtır, üzerine çiğ maydonoz serpiştirilmiş haldeydi. Ancak garsona etli ekmek tercihinizi “Yumuşak ya da çıtır” şeklinde iletebiliyorsunuz. Fırın da taş fırın olunca ve odun ateşinde pişince o yüzden lezzet katmerli oluyor.

Ey Sivas yolcusu unutma! “Tavuğnan Kelle Sivas’ta yenir elley!” Pideyi de öyle yiyin gari…

Bizden de gittiğiniz yerlere selam götürün.

Mücahit Etli Ekmek Pide Salonu Sivas

Mücahit Etli Pide ve Lahmacun Salonu
27-Müftülük Sk, Sivas Merkez
Tel: 0346 2211070

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Sivas’ta Etli Ekmek Nerede Yenir? Mücahit Etli Ekmek Salonu, Sivas

 • celaleddin arpat

  Bizim memlekettekilere (Konya) nazaran biraz hamuru kalın geldi ban ama sizin damak tadınıza güvenim sonsuz Salih kardeşim; tadı mutlaka güzeldir..
  Konya’ya gittiğinizde ben de geleyim, Konya lezzetlerini birlikte deneyimleyelim; hatta size dışarıda (restoranlarda) bulamayacağınız çok özel lezzetleri bile tattırabilirim..
  Bakarsınız @izmirgomenguide ekibi olarak da gidebiliriz; olursa, muhteşem olur..Ama mutlaka yaz mevsiminde gitmeliyiz..
  Sevgi ve selamlarımla..

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir