İstanbul’da En İyi Dürüm Nerede Yenir? Şiva Düruç, Mecidiyeköy, İstanbul

Memleket dürümcü kaynadığı için şimdi bu başlığı okuyanlar, en iyi dürümcü esas o değil bizimkisi diyecek ama yüzlerce farklı mekanda dürüm yemiş biri olarak Şiva Düruç dürümünün bu güne kadara yediğimiz en iyi dürülen şey olduğuna kalıbımızı basarız.

Gidin; bir dürümün anatomisinden tutun da dış görünümüne kadar en iyisi nasıl hazırlanırmış kendi gözlerinizle görün.

Şiva (Şiva: Arapçada pişirmek anlamıma geliyor) Düruç (Düruç: Arapça dürmekten geliyor. Dürüm demek.) Mecidiyeköy’de Apple’ın yetkili servisi Ofis İletişim ile Ziraat Bankası’nın sokağında. Aslında kendini paket servis üzerine konumlandırmış bir lokanta. Yani burada metal çatal/bıçak/kaşık bulamazsınız. Ama giderseniz self servis hizmeti mevcut. Mekanı da oldukça ferah. Bu değişik konsept içerisinde oturup yemek yemesi de oldukça zevkli. Yani eve sipariş verenler bile olağanüstü mutluysa varın mekanın kendisinde yiyenlerin halini siz düşünün.

Yemeksepeti’nde bir efsaneye dönüşmüş mekanı kışın ilk ziyaretimizde dürümü haricinde acılı yarma bulgur pilavı, aşurelik bulgurdan etli bulgur çorbası ve mezeleri (humus v.b) ile tanımıştık. Hepsi de on numaraydı. (Kesinlikle bunları da denemelisiniz bu arada!) Ama geçen haftalarda gidişimizde ekstra acılı spesiyal bir Şiva Düruç söyledik ki Ey Rabbim akıllara zarar!

Acısı, içindeki asiditeyi ve umami unsurlarını artıran ekşiliği ile tek kelimeyle enfesti. Bakın “umami” dedik. Boşa demedik! Her ısırıkta tüylermizin diken diken olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. (Gurmecilik böyle birşey işte. Leziz hazlar yüzünden diken altında yaşıyoruz.)

Düruçlar 100 gram ve 200 gram et olarak tercihe göre şiva, kuzu, tantuni, köfte, bonfile, ciğer olarak dürülüyor. İsterseniz seçimlerinizi bir ara sıcak ve içecekle mönü de yapabilirsiniz. Dürümün ambalajında işkence yaşamamanız için gösterdikleri hassasiyet ise ayrıca övgüye değer.

Uzun zamandır bu kadar lezzetli bir dürüm yemediğimiz için bu coşkulu halimizi kasada sipaş alan arkadaşa da sözel olarak ilettik. Hatta şöyle dedik; “Hocam bu harikulade! Ellerinize sağlık.”

[wdi_feed id=”1″]

O da “Abi biz en iyisiyiz tabii!” dedi ve bu övgülere çok alışmış biri gibi güldü. Arkadaş bu adamlar iyi olduğunu da biliyor. Buna rağmen çıtayı bir yükseltmişler ki kendilerine en yakın dürümcü ile aralarındaki mesafe İstanbul-Hatay kadar olmuş. Lakin daha önce bu standartlarda bir yer görmedik.

Peki bu işin arkasında kim var? İşte onu da sorduk ama çalışanlar eveleyip geveleyip tam olarak söylemediler. Sadece sahibinin Hatay’lı olduğunu öğrenebildik. Bizatihi gidip kendisini tebrik etmek istiyoruz. Böylesine başarılı ve örnek bir işletmeyi kurduğu, en ince detayına kadar düşündüğü ve mekanın özünde bir fast food lokantası olmasına rağmen bunca lezzeti belirli -ve üstün- bir standartı oturtarak sunduğu için. Teşekkürler Şiva Düruç sahibi gizemli Hataylı abimiz!

“Bizim Dürümümüz Daha İyi!” Başvuru Koşulları: Bu yazıyı okuyup, bizim dürümümüz daha iyi diye mesaj göndermeyin ve yorum bırakmak isteyebilirsiniz. 1. Gidin Şiva Düruç’ta bir yiyin önce. 2. Fotoğrafınızla birlikte orada olduğunuzu belgeleyin, sonrasında bize ulaşın. Başvuruları bu şekilde alıyoruz.

İşini dosdoğru, iyi ve heyecanla yapan Pir’an a selam olsun!

Şiva Düruç
Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Raşit Rıza Sokağı No:7, 34381 Şişli/İstanbul
Tel: 444 6 714

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir