Genel Yemekler

Nevzine Nedir?

Fotoğraf: http://www.lezzetliyemeklerperisi.com

Ülkemizin her köşesi adeta yemek cenneti. Hangi ilimizden bahsetsek adından söz ettirecek bir yöresel lezzetle karşı karşıya kalıyoruz. Bu kulvarda şöhrete sahip göz bebeklerimizden bir tanesi de hiç şüphesz Kayseri’dir. Nevzine tatlısı da yemek ve tatlı olarak yelpazesi oldukça geniş olan şehrimizin bir parçasıdır. Burada nevzine yapmak yerine “nevzine basmak” deyimi de kullanılmaktadır. 

Nevzinenin görünümü diğer şerbetli tatlılar gibi olsa da içerisinde neler barındırdığını bildikten sonra nasıl bir tada sahip olduğunu anlamak daha kolay olacaktır. Genelde iyi bir ikili oluşturan tahin ve pekmezin arasından su sızmamış ve bu mükemmel bileşim yine karşımıza Nevzine’de çıkmış. Fakat bu kez yolları farklı bir noktada kesişmiş. Pekmez tatlının şerbetinde yer alırken tahin nevzinenin içinde olmayı tercih etmiş.

Nevzine unutulmaya yüz tutulmuş lezzetlerden biri olacakken, Barack Obama’nın Türkiye ziyaretlerinin birinde sofrada yer alarak tekrar hatırlandığını söyleyebiliriz.

Tatlının memleketi olan Kayseri’de dini bayramlarda yapılmasının yanı sıra önemli misafirlere sunulması ve erkek çocuğu doğuran gelinlere kaynanaları tarafından ikram edildiği bilinmektedir.

Eh, ata erkil toplumlardan da böyle hareketler beklenir tabii. Evladın kızı erkeği olmaz herkesin tatlı yemeğe hakkı var diyerek, Recep Çalkaner’in, Kayseri Yemekleri adlı şiirinde meşhur tatlıya da yer verdiği dörtlüğü paylaşalım

Değişti mi bilmem kuşkuşun adı
Damağımda kaldı topalak tadı
Piro mantısının silimez yadı
Nevzine basmaya kıyamadım ben
.

Nevzine Nasıl Yapılır?

Pek tatlı olan Nevzinenin yapımı oldukça kolaydır. Herkesin kolaylıkla bulabileceği malzemeler olan margarin eritilir üzerine enerji kapsülü diyebileceğimiz ceviz parçaları, tahin ve yoğurt eklenerek karıştırılır. Hemen arkasından ilave edilen un ve kabartma tozu ile içeriği oluşturulur. Yoğurarak elde edilen sert hamur yuvarlak bir kaba alınarak el ile bastırılarak yayılır. İstenilen şekilde kesilerek önceden ısıtılan 200 derecelik fırında gönderilir.

Şerbetinin yapımı ise tencerede 2,5 su bardağı su ve 1 su bardağı  şeker katılarak kaynatılır. Kaynadıktan sonra  2-3 damla limon suyu gezdirilir ve 10 dk kadar daha kaynatılır. Son olarak 1 çay bardağı pekmez eklenerek tekrar kaynatılarak karıştırılır. Ardından soğumaya bırakılır. Kızarana kadar pişen tatlının üzerinde şerbet gezdirilir ve bu sayede servise hazır hale getirilir.

*Nevzine hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair görüşleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

3 thoughts on “Nevzine Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir