Genel Yemekler

Palamut Nedir?

Palamut Nedir?

Palamut, bilimsel adı “sarda sarda” olan bir balık türüdür. 31-40 cm aralığında boyu vardır.

Boyuna göre aldığı isimler de değişir. En küçüklerine, yani 20 cm’ye kadar olanlarına vanoz denir. 20-30 cm arasında olanlar çingene palamudu diye adlandırılır. Hemen belirtelim, 25 cm altında olanlarının satışı yasaktır. 45-50 cm olanlarına sivri torik denirken, 51-60 cm olanları torik diye anılır. 61-65 cm olanlarına altıparmak, 66-70 cm olanlarına peçuta, 70 cm üzerinde olanlarına da zindandelen denir.

Her bir santimine bir isim verilmiş olan bu balığın hikayesinin de uzun bir geçmişe sahip olmasını bekleriz, tabii… Öyledir de… Bizans ritüellerinden Osmanlı mutfağına kadar, farklı pişirme yöntemleriyle kendine geniş bir yer bulmaktadır. Yani palamudu eskilerden beri severiz.

[wdi_feed id=”1″]

Karadeniz, Marmara ve Ege denizlerinde palamuda rastlamak mümkündür. Sürüler halinde yaşar ve kıyılarda bulunan göçmen bir balıktır. Eti siyah, orta sıkılıkta, yağlı ve lezzetlidir. Uzun ve basık bir gövdesi ve kalın kılçıkları vardır. Karnı gümüş grisidir, sırtında eğik çizgileri vardır.

Haşlama ve buharda pişirmeye çok da uygun olmayan palamudu, ızgara veya tava olarak hazırlayabilir, güveçte fırınlayabilir, konserve veya lakerda olarak tüketebilirsiniz.
Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir