Türkiye’nin En İyi 7 Dondurmacısı – 2017

Türkiye’de En İyi Dondurmalar Nerelerde Yenir?

Biz dondurmayı dört mevsim yiyenlerdeniz. Öyle, yok boğazım şişer, yok hasta eder diye bakmayanlardanız. Çünkü biliriz ki; ”doğru dondurma hasta etmez, hijyeni kusurlu dondurma hasta eder!” O yüzden dondurma yiyeceğimiz adresleri de özenle seçeriz. İçinde ”gerçekten süt olan”, ucuz olsun diye tatlandırıcı şurupların, tadı versin diye aromaların konmadığı, göze çok görünsün diye havayla şişirilmemiş dondurmayı nerede bulursak oraya üşenmeden yol yaparız.

Türkiye’de eskiye nazaran artık çok daha düşük hacimde mandıracılık yapılsa da, çok şükür ki, hala iyi sütlerimiz var. Tarım ve hayvancılıkta tehlike çanları çoktandır çalsa da istersek hala iyi meyveye ve süte ulaşabiliyoruz. ”İyi dondurma” denince işte tarım ve hayvancılığın önemi ortaya çıkıyor ve bu konu derya deniz derin bir konu aslında.

İşin içine biraz girince görüyorsunuz ki; Antep fıstığı yerine bezelye koyanı var, limonlu sorbe yapıyorum diye bol glukoz katkılı, kepçede top olamayan buzlu şerbet var, şeftalili, kavunlu diye; aroma verici basılmış olanı var, keçi sütü yerine hazır dondurma karışımlarına yapay aromayı basanı var,  var da var…! Şimdi bu listede ”Aaa! X-X dondurmacı nasıl olmaz?!” demeyin, hepsini yedik, en benim diyen dondurmacılarla hasbihal ettik, üretimini sorduk, soruşturduk, işin hileleri nedir, nasıl oluyor inceledik, derin bir süzgeçten geçirdik ve listeledik. Hala daha içlerinde ”%100 olmuş bu dondurma” diyemediklerimiz de yok mu, evet var!. Hepsini bir yana bırakalım, gelin güzel memleketimizin, ”Türkiye’nin En İyi 7 Dondurmacısı” listesine serin serin bir göz atalım.

1- Serez Dondurmacısı – Kartal

1999 yılından beri gıda üretimi sektöründe çalışan ve 2010’dan bu yana dondurmaya gönül vermiş bir kurucu Serdar Kemahlı. Dondurma üzerine dünyadan arşivleri toplayan bunun üzerine kütüphanesi olan idealist bir girişimci. Temiz gıda ve sosyal sorumluluğu şiar edinmiş kendisine ve Serez Gurme Dondurma markasına. Sorbe ve sütlü dondurmaları hiçbir katkı maddesi kullanmadan özenle üretiyor. Hazır mixler, meyve ”aromaları” gibi sektörün en büyük satın alma kalemlerinin Serez’in üretiminde yeri yok. Favorimiz, Bodrum mandalinası sorbesi, Çanakkale’nin cevizinden cevizlisi ve 100 kg. süte 100 kaymak kullanılarak yapılan duble kaymaklı dondurması. Deneyiniz, şayet rast gelirseniz kendisiyle dondurma üzerine sohbet ediniz, keyifli olacaktır.  Bağdat Caddesi’nde yeni açılan şubesiyle birlikte şu an 8 şubeleri bulunuyor.

Adres: Caddebostan Mah. No: 311 (Galip Paşa Camii Karşısı) Kadıköy/İstanbul
Tel : 0216 399 96 53

2- Bravo Pastanesi, İzmir

Sevgi ailesi 1997’den bu yana İzmir Bostanlı’da misafirlerini ağırlıyor. 2011’de Mavişehir’de 2. şubesini açıyorlar. Şubeleşmenin kaçınılmaz getirisi makineleşme yerine hala butik üretime gönül veren bir yer olarak anılmakta kararlılar. Dondurmalarda çeşit bol, popülaritesine kapılıp, oreolu dondurma yapsalar da, Belçika çikolatası kullanarak yaptıkları bitter dondurması ve İzmir’in bahçelerinden gelen karadut sorbesi bizim favorimiz.

Adres: Cemal Gürsel Cad. No:111 Bostanlı – İzmir  Tel0232 362 91 91 

en iyi dondurma

[wdi_feed id=”1″]

3- Nur Pastaneleri, Antalya

Buranın alamet-i farikası, yanık dondurması. Aslında yanık denmesine bakmayın, keçi sütünün normal inek sütüne göre daha çabuk kıvama gelmesi ile hafif bir karamelize tadı ortaya çıkıyor. İşte bu tat oldukça güzel bir tat. 1955’den bu yana üretimi devam eden bir dondurma var burada. Görüştüğümüz Halil bey, üretimde sadece keçi sütü, şeker ve salep kullandıklarını anlatıyor. Velhasıl sevdik biz tadı.

Adres: Kiremitli mah. Antalya Cad. No: 32/A Korkuteli- Antalya Tel: 02426435969

4- Yaşar Pastanesi, Kahramanmaraş

Dondurmacılar listesi Maraş’sız olmazdı diyenler buradaysa buyurun Yaşar Pastanesi’ne. Çocukluğumuzdaki nefis dondurmanın formülü, keçi sütü, salep ve şeker. Hepsi buydu. Ancak Maraş dondurmasında şimdilerde öyle bir hassas nokta var ki demeden geçemeyeceğiz, Maraş dondurmasını upuzun uzamasını, taş gibi sert olmasını sağlayan Amerika’dan ithal salep ve 40 derece sıcakta bile erimemesini sağlayan tuhaf bir yağ kullanıldığı kulağımıza geliyor. Yaşar Pastanesi’nin bu söylentilerden uzak tutuyoruz. Sade dondurmasınız yiyiniz.

Adres: İsmet Paşa Mah. Trabzon Bulvarı. No:2 Kahramanmaraş Tel:  (0344) 225 08 08 Fotoğraf: ahmetleyemek

 5- Dondurmacci, Göktürk

Çocukluk aşkları olan dondurmayı meslek edinmiş bir işletme. Malzemenin en doğalının ve kalitelisinin peşinde koşan bir anlayış. Bitmek bilmeyen bir inovasyon anlayışı. Kaymak, kakao ve limonla başlayan dondurma aşkı şimdilerde, lavanta, acı biber tarçın, patlamış mısır… gibi alışılmamış tatlarda hayat buluyor. Biz yine klasiklerden gittik ve manda sütlü sakızlıyı sevdik. değişik tatlar arayanlara tavsiye edelim.

Adres: İstanbul cad. Arcadium Life 2 No: 26 Dükkan No:20 Eyüp, Göktürk Tel: 0212 322 81 80 

6- Ali Usta’nın Yeri, Çanakkale

Assos’a yolunuz düşerse liman içinde Ali Usta’dan bir dondurma tadın. dondurmada radikal çeşitler mi dediniz, burası da listeye girer. Madem Assos’dayız neden zeytinli, otlu, kekikli dondurma yapmayalım demişler. Evet biraz abartmışlar ama hiç de fena olmamış. Yine de favorimiz, karadutlu ve yaban mersinli oldu. Oldukça başarılı.

Adres: Limaniçi, Assos – Çanakkale

7- Doğan Dondurma, Gaziantep

Fıstığın memleketinde fıstıklı dondurmanın hasının üretilmesine şaşırmamalıyız. Şimdilerde canım fıstıkta da kıtlık yaşayıp Meksika’dan fıstık ithal ediyor olsak da buradaki dondurma has Gaziantep fıstığından üretiliyor.Antep sadece kebap, baklava, katmer değilmiş bunu bir kez de Doğan Dondurma’da fıstıklı dondurma yiyince anlıyorsunuz. Ah bir de keşke modaya uyup, o mavi mavi boyalı, Şirinlerin dondurması ”İtalyan Karameli” çeşidini hiç yapmasalar.

Adres: Fatih Mah. Ali Nadi Ünler Bulvarı. No:94 Şehitkamil – Gaziantep Tel: (0342) 322 31 41
Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

2 thoughts on “Türkiye’nin En İyi 7 Dondurmacısı – 2017

 • 14 Temmuz 2017 tarihinde, saat 13:02
  Permalink

  Dondurma ve sorbenin kraili Bostanci Yasar Ustayi yazmamanizi dogrusu cok yadirgadim

  Yanıtla
 • 28 Kasım 2018 tarihinde, saat 19:17
  Permalink

  Türkiye’nin en iyi dondurmacısı Mirita dondurmadır listede olmaması üzücü

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.