En İyiler

2015’in En İyi Isırıkları – Harbi Yiyorum

Bu yıl önceki yıllara göre daha çok içerik ürettiğimiz bir yıl oldu. Fark etmişsinizdir, yazar ekibimizi genişlettik. Kimi az yazdı, kimi çok yazdı ama en nihayetinde sizlere her gün 2-3 farklı içerik sunmaya başladık. Bu arada ben şahsi olarak klasik “Nerede Ne Yenir?” yazılarıma yazmaya devam ettim. Sivas, Kayseri, Amerika bu yıl rotalarımız arasında önemli gastronomik kazançlar elde ettiğimiz yerlerdendi.

Tam bağımsız yeme-içme serverler topluluğu olarak Harbi Yiyorum 6.yılını bir çok yenilik ile kapattı.  Emin olun 2016’da en bir harbi yeniliklerle karşınızda olacağız. Ama bu yılı kapatmazdan evvel, 2015 yılındaki en iyi keşiflerimizi, aklımızda en çok yer eden lezzetleri hem sizler hem de kendimiz için derlemek istedik.

Buyrunuz size bütün yılın en lezzetli özeti…

Kuru Et, Lipa, Pendik, İstanbul

Sapanbağları Pendik’te yaşanması gereken ve Boşnak Lezzetlerine gark olacağınız eşsiz bir mekan. Sadece yemekleri ile farklı değil, tamamiyle farklı. Gerçek üstü bir deneyim. (Detaylı Lipa yazımız için tıklayın.)

kuru-et-tranc-lipa-pendik-01

Muhlama, Çay Tarlası, Kadıköy, İstanbul

Moda’nın değişen yüzünde baki bir lezzet. Sahici ve samimi insanların olduğu bu mekan bizim için oldukça sürprizli. Muhlama gerçek kolot peyniri ile yapılyor. Uzadıkça uzuyor. (Detaylı Çay Tarlası yazımı okumak için tıklayın.)

cay-tarlasi-muhlama-01

Soslu Tavuk Kanat, Sharkey’s Wings & Raw Bar, New Jersey, U.S.A.

Bildiğimiz tavuk kanatlardan değildi. Sosluydu, salaştı, sarımsaklıydı, kereviz sapıyla servis ediliyordu, bağımlılık yapıyordu. Neredeyse her gün gidip yemek istedik. Amerika’ya dair en çok özlediğimiz yemeklerin başında geliyor.  (Detaylı Sharky’s Wings & Raw Bar yazımızı okumak için tıklayın.)

soslu-tavuk-kanatlari-sharkys-wings-and-raw-clifton-01

Soğuk Sandviç, Soğukçu Çağlar (Zahir Usta), Kadıköy, İstanbul

Geceleri 20:00’den sonra çıkıyordu. Asiydi. Gece insanları için işkembe veya kokoreç yerine geçebilirdi. Hayatımızda yediğimiz en güzel soğuk sandviçti. Gençler geceleri akın akın geliyorlardı. Aşık olmuştuk. Çağlar çok iyi adamdı. (Detaylı Soğuk Sandviç yazımızı okumak için tıklayın.)

soguk-sandvic-zahir-usta-kadikoy-rihtim

Kuzu Kelle, Sivas Kelle ve Çorbacısı, Sivas

Grotesk. Farklı. Sabah kahvaltısında yeniyor. Dexter görünümlü bir abi elinde balta ile saatlerce yavaş yavaş tandırlanmış kuzu kelleleri “Pat” diye ikiye ayırıveriyor. Bizi bizden aldı. Sizi de sizden alabilir. Çok değişik. Üstelik çok lezzetli. (Detaylı Sivas Kelle ve Çorbacısı yazımızı okumak için tıklayın.)

kuzu-kelle-sivas-kelle-ve-corbacisi-01

Türk Kahvesi, Çerkezin Kahvesi, Sivas

Harbi Yıldız verdiğimiz (Michelin yıldızı gibi bir şey) yerlerden biri olduğunu söylesek dahasını söylemesek mesela… Bayanlar baylar…Türkiye’nin en iyi Türk Kahvesi burada içilir. (Detaylı Çerkezin Kahvesi yazımızı okumak için tıklayın.)

turk-kahvesi-cerkezin-kahvesi-sivas-01

Pöç (Dana Kuyruğu), Altınsaray Pöç ve Kuzu Dolma, Kayseri

Sakatat diyorlar ama değil. Dananın en lezzetli hali. Aynı Sivas’taki kelleler gibi saatlerce pişiyor. Sonra çatalı bir vuruyorsunuz. Pıt diye tüm etler tabağa düşüyor. Bunun bir de çorbası var, suyundan da pilavı var. Aman aman! (Detaylı Altınsaray Pöç ve Kuzu Dolma yazımız için tıklayın.)

poc-dana-kuyrugu-altinsaray-kayseri-02

Sac Kavurma, Ağaçaltı Dürüm Salonu, Kayseri

Bir sac kavurmanın bu kadar lezzetli olacağını asla düşünemezdik. Çok tuhaf, çok gizemli… Tokken gitseniz bile iştahınızı yanıltıyor. Kayseri’de olsak haftada bir burda yerdik. Net! Hele bir de ayranları var ki. Üff. Düşününce bile tüylerimiz diken diken oldu. (Detaylı Ağaçaltı Dürüm Salonu yazımızı okumak için tıklayın.)

Kayseri'de Sac Kavurma Nerede Yenir? Ağaçaltı Dürüm Salonu

Kekikli Kuzu Kol, Lal Girit Mutfağı, Cunda, Ayvalık, Balıkesir

Emine abla bize ne yaptın? Neden böyle yaptın? Ekmeğine su bandığımız günleri iple çekiyoruz. Üstelik daha oradan döneli 1 hafta olmadı. “Harbi Yıldız” verdiğimiz ikinci yer de burası. Sadece kuzu kol değil Emine ablanın elinden çıkan her şey güzel. (Detaylı Lal Girit Mutfağı yazımızı okumak için tıklayın.)

Cunda'da En İyi Girit Mezesi ve Kuzu Kol Nerede Yenir? Lal Girit Mutfağı

Kahvaltı, Cunda Fora Butik Otel, Cunda, Ayvalık

Bu kahvaltının bizde hatırası çok. Çok güzel sohbetlere ilham olan bir kahvaltı bu. Başından saatlerce kalkmadığımız bir kahvaltı. Kompleksiz bir kahvaltı. Yalın. Sucuğu özel yapım, reçeller anne reçeli, omletler, gözlemeler hep Cunda otlu. Peynir ezine, tulum İzmir Tulum. Eh daha ne olsun?

Cunda'da kahvaltı nerede edilir?

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir