ÇanakkalePişi

Çanakkale’de Pişi Nerede Yenir? Mis Gözleme Pişi, Merkez, Çanakkale

Çanakkale’de niye adam gibi yiyecek bir şey yok diye Halyo Çarşı‘da boş boş dolaşırken dışarıdan gelen hamur kızartma kokusuna doğru hareket ettiğimizde büyük bir lezzet ipucunu yakaladığımızın hemen farkına vardık. Beyin damarlarımız kokunun etkisiyle genişlemiş, midemizdeki girdap ise derinleşmişti. Üstelik her yerde de göremeyeceğiniz cinsten bir girdaptı bu. Ucuzdu, etkiliydi, doyurucuydu ve üstelik halktı, halk! Bayanlar baylar huzurlarınızda: Pişi. 

Hani ekmek fırınlarından aldığımız ve annelerimizin, teyzelerimizin pişirdiği cinsten Pişi. Vallahi biz daha önce başka yerde bunun sokakta yapıldığına hiç şahit olmadık. Bu ilk şahitliğimizde ise epey memnun kaldık.

mis-gozleme-pisi-canakkale-02

Sen uyanık Çanakkale’liye bak hele! 1,5 TL’lik pişiler nasıl kapış kapış gidiyor bir görsen sen! Ev kadınları, babaanneler kocaları evde cozur cozur kızartma kokusuna kızıyorlar diye altın günlerine, toplaşmalara bunlardan 40’ar 50’şer nasıl sipariş ediyor görme!

Hele o pişileri satan ablanın keyfine diyecek yok! Nasıl da neşeli. Böyle mutfağın hakimi olmuş. Pişiden parayı vurmuş. Bundan sonra zincir mağaza açacak bir hali var. Mis Gözleme Pişi Merkezi‘nin sahibi aslında Taşkın Sirinağa ama görünen o ki esas Şirinağa bizim abla.

Diyorlar ki biz aslında her türlü “Ev mamülü” yapıyoruz. Lakin olayı bizce Pişide kopartmışlar. Yahu yol üzerinde “damak çatlatan lezzet” durağı ararken birbirini çay ile pişiden daha iyi tamamlayacak ne olabilir? Tabii ki bu çalışan ablaların neşesi. Allahım bir de hazırladıkları pişiyi böyle kibar kibar çamaşır asar halde “Donut” gibi alıp sıraya dizmiyorlar mı, görseniz ölürsünüz.

mis-gozleme-pisi-evi-canakkale-03

Taşkın Ağa’nın tavırları da görülmeye değer. Hakikaten Şirinağa. Abi “Burası sizin mi?” diye soruyoruz. Adamcağız kadınların arasından cevap dahi veremiyor. Şöyle gürleyerek “Benim!” dese zor. Böyle belli belirsiz “İvit.” diyebliyor anca.

Ah canım Taşkın ağam ah!

Şimdi bu pişinin çeşitlerini de sayalım size. Peynirli (her zaman on numara olur), Kaşarlı (yaa’ni), sosisli (fantazi ama çok acıkana ettir neticede), zeytinli (neden olmasın), sucuklu karışık v.b. (bunları hiç olmamış sayıyoruz) Neyi unuttuk? Elbette “Sade“yi unuttuk. Zaten pizzada Margharita neyse, pişi de de Sade o anam! (Kiminiz anladı, tşkr.)

Dediğimiz gibi “Hamur İşini” bolca seven ülkemizin bu kızarmış samimi girişiminin çok başarılı olduğuna gözlerimizle şahit olduk. Darısı İstanbul sokaklarının kızartma kokmasının başına diyelim mi?

Diyelim tabii. Ama tam demeden önce bu pişi benzeri olayın İtalya Milano’da yediğimiz Mozarella’lı domates soslusu olan “Panzerotti” yi de bir kez daha yad ederek diyelim. Kim bilir belki biri inove eder canım!

Not: Panzerotti yapan ilk bize haber versin!

Mis Gözleme Pişi - Çanakkale

Mis Gözleme Pişi
Kemalpaşa Mah. Küçükhamam Sok. No:25 Çanakkale
Tel: 0286 2144048

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir