Genel Yemekler

Kaz Ciğeri (Foie Gras) Pate Nedir?

Kaz ciğeri antik Mısır’dan (M.Ö. 2000) beri kullanılan özel bir yöntemle elde edilir. Kazların zorunlu besleme yöntemiyle ciğerlerinin yağlanması sonucunda elde edilen kaz ciğeri bugün tüm dünyada yenilen ciğer türleri arasında en kıymetli ve en pahalı olanıdır. 200 gramında 1200 kalori barındıran bir enerji deposudur. Enfes bir tattır. Krema gibidir. Özel ve zengin sofraların kelimesidir.

Bu yüzden kendisine havyar ile eşdeğer yaklaşılır. Kaz ciğeri diğer yiyeceklere göre -bu nitelikleri yüzünden-pahalıdır. Zaman içerisinde Fransız Mutfağı tarafından sahiplenilmiş ve Fransız Mutfağı denilince ilk akla gelen yiyeceklerden biri haline gelmiştir. Fransızlar Mısırlılardan gelen adetle kaz ve ördeklerin ciğerlerinin yağlandırılması ile oluşturdukları bu ürünlere “Foie Gras” -foi gra diye okunur- ismini vermişlerdir. Türkçe’de yağlı ciğer anlamına gelir. Bu zorla besleme metodu tüm dünyada tartışılmakta ve alternatif metodlar aranmaktadır.

Mısırlıların göçmen kuşlara uyguladığı bu özel besleme yöntemi günümüzde modern tesislerde devam etmektedir. 3 ay serbest dolaşan kaz ve ördeklere daha sonra zorunlu besleme yapılır, böylece ciğerler yağlandırılır. Ciğer biftek şeklinde değerlendirilirken, yağlı kısmı ise ezme/pate hale getirilerek tereyağ gibi ekmeğe sürülerek yenir. En değerli ve pahalı kısmı da budur.

Kaz Ciğeri’nin Besin Değerleri

100 gram (3,5 onz) bir Pate’nin besin değeri aşağıdaki gibidir;
Enerj: 1.933 kJ ( 462 kcal )
Karbonhidrat: 4.67 g
Diyet lifi:0.0 g
Yağ:43.84 g
Protein:11.40 g
Vitaminler:
Tiamin (  B1 ) :0,088 mg (% 8)
Riboflavin ( B2  ) :0,299 mg (% 25)
Niasin ( B3 ) :2.51 mg (% 17)
Sodyum: 697 mg (% 46)
Görüldüğü gibi kaz ciğeri vitamin, protein ve temek besin maddeleri yönünden oldukça kuvvetli bir yiyecektir.

Kaz ciğerinin bu özel besleme metoduyla en çok üretildiği ilk üç ülke sırasıyla; 1. Fransa, 2. Macaristan, 3. Bulgaristan, 4. A.B.D, 5. Kanada’dır.

Lüks bir yiyecek olan kaz ciğeri, Yılbaşı, Noel, Sevgililer günü v.b. özel günlerde spesiyal bir yemek olarak sunulur. Yanına iyi bir şarap eşlik eder.

*Kaz Ciğeri hakkında sizin de ekleyeceğiniz görüşleriniz ya da nerelerde yenildiğine dair bilgiye sahipseniz lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

 

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Kaz Ciğeri (Foie Gras) Pate Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir