Genel Yemekler

Yakitori Nedir?

Yakitori Nedir?

Yakitori Japonya ve Asya’da oldukça popüler bir yemektir. Tam olarak kelime anlamı “kuş ızgara”dır. Kore barbeküsü olarak da geçer. Tıpkı bizim yaptığımız gibi bir çeşit mangal partisi de diyebiliriz. Bu yönden oldukça sosyal bir yemektir. Aslında Japon sokak yemeği olarak ün yapmış olsa da evlerde de yapılmaktadır.

Ev ahalisi bu yemek için için bir araya gelir. Sofranın ortasına mangal yerleştirilir. Mangalın etrafına da sos, taze soğan, marul, turp gibi yakitoriye eşlik edebilecek salata tarzı yiyecekler dizilir. Sonrasında ise bol sohbet, muhabbet ve cızırtı…

Yakitori için aslında tavuk kebabı da diyebiliriz. Çünkü şimdilerde sığır, domuz, balık ve deniz ürünleri ile yapılsada, geleneksel yakitori tavuk etinden yapılmaktadır. Bir de sadece sebze ile yapılanı vardır ona da kuşi denir.

Yakitori yapımındaki en önemli şey ise sosudur. Genellikle sake, mirin, soya sosu ve şekerden oluşan sos ile ızgarada pişirilir ve ızgarada pişen et üzerine yine bu sos dökülerek servis edilir.

Japon sokak lezzetlerinde de önemli bir yere sahip olan yakitoriye özellikle Tokyo‘da sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Japon sokak lezzetleri ile ilgili hazırladığımı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

*Yakitori hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair görüşleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir