Genel Yemekler

Güllaç Nedir?

Özellikle Ramazan aylarının yıldızı olarak bilinen Güllaç, hazmı kolay geleneksel Türk tatlılarından biridir. 15. yüzyıl ortalarına kadar Osmanlı’da halk mısır nişastasından yufka açıp stoklardı. Daha sonra havayla temas edip kuruyan bu yufkaları süt ve şekerle ıslatıp yerdi. Kazara içine gül suyu da eklenince ortaya tıpkı “Sütlü Aş – Sütlaç” gibi “Güllü Aş – Güllaç” çıktı.

Osmanlı saray menüsüne ilk kez 1489 yılında giren Güllaç, günümüzde yılda 250 ton üzerinde üretiliyor ve bunun %85’i Ramazan ayında tüketiliyor.

Güllaç yaprakları, suyla karıştırılan mısır nişastası ve unun tavada pişirildikten sonra bekletilip kurutulmasıyla elde ediliyor. Güllaç için ideal yaprak ağırlığının 30-35 gram. Ağırlık azalırsa kırılır, artarsa lapalaşır. Güllaç yapraklarının ideal tüketim süresi ise iki yıldır.

Güllaç için şekerle kaynatılan süt ılındıktan sonra beyaz yapraklar üzerine dükülür. Orta katına ise ceviz, badem, fındık gibi yemişler yerleştirir. Üzerine her defasında gülsuyu değilse de nar ilave edilmesi bir Osmanlı geleneğidir.

Uzmanlar, güllacın ihtiva ettiği B ve E vitaminleri nedeniyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini, bu vitaminlerin sakinleştirici ve stresi azaltıcı etkileri olduğunu, oruçtan ötürü düşen kan şekerinin normal seviyesine gelmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Ramazanın Gülü Güllaç Tarifi – Bardak Ölçülü
En İyi 7 Güllaç Adresi – İstanbul 2016
Instagram’dan Sizin İçin Seçtik: En Güzel 7 Güllaç Fotoğrafı

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

9 thoughts on “Güllaç Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir