Güllaç Nedir?

Özellikle Ramazan aylarının yıldızı olarak bilinen Güllaç, hazmı kolay geleneksel Türk tatlılarından biridir. 15. yüzyıl ortalarına kadar Osmanlı’da halk mısır nişastasından yufka açıp stoklardı. Daha sonra havayla temas edip kuruyan bu yufkaları süt ve şekerle ıslatıp yerdi. Kazara içine gül suyu da eklenince ortaya tıpkı “Sütlü Aş – Sütlaç” gibi “Güllü Aş – Güllaç” çıktı.

Osmanlı saray menüsüne ilk kez 1489 yılında giren Güllaç, günümüzde yılda 250 ton üzerinde üretiliyor ve bunun %85’i Ramazan ayında tüketiliyor.

Güllaç yaprakları, suyla karıştırılan mısır nişastası ve unun tavada pişirildikten sonra bekletilip kurutulmasıyla elde ediliyor. Güllaç için ideal yaprak ağırlığının 30-35 gram. Ağırlık azalırsa kırılır, artarsa lapalaşır. Güllaç yapraklarının ideal tüketim süresi ise iki yıldır.

Güllaç için şekerle kaynatılan süt ılındıktan sonra beyaz yapraklar üzerine dükülür. Orta katına ise ceviz, badem, fındık gibi yemişler yerleştirir. Üzerine her defasında gülsuyu değilse de nar ilave edilmesi bir Osmanlı geleneğidir.

Uzmanlar, güllacın ihtiva ettiği B ve E vitaminleri nedeniyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini, bu vitaminlerin sakinleştirici ve stresi azaltıcı etkileri olduğunu, oruçtan ötürü düşen kan şekerinin normal seviyesine gelmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

*Güllaç hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazyıya katkıda bulunun.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

Güllaç Nedir?” için 7 yorum

 • 09 Temmuz 2014 tarihinde, saat 12:53
  Permalink

  istanbulda en iyi güllaç yapan mekanlar hangileridir?

  Yanıtla
 • 09 Temmuz 2014 tarihinde, saat 12:56
  Permalink

  Güllaç Türkiye’de gülün en çok yetiştiği Isparta yöresinin meşhur tatlılardan biri. Orada çoğu yerde yediğimizin aksine güllaç cevizle degil kestirilmiş sütle yapılıp sigara böreği gibi sarılıyor.

  Yanıtla
  • 09 Temmuz 2014 tarihinde, saat 13:10
   Permalink

   Çok güzel bir bilgi bu. Çok teşekkürler desteğiniz için. Fotoğrafı varsa bizimle linki paylaşır mısınız_

   Yanıtla
 • 25 Temmuz 2014 tarihinde, saat 14:48
  Permalink

  Çok sevdiğim ve çok sevdiğim, ayrıca çok sevdiğim bir tatlıdır Güllaç. Lezzeti dışında tarihi bir tatlı olması da araştırılmaya değer kılıyor…

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Pastırma Nedir? - Harbi Yiyorum - Harbi Yiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir