Kapanan Restoranlar

(Kapandı) Küçükyalı’da Uykuluk Nerede Yenir? 10 Numara Kokoreç ve Uykuluk, Küçükyalı, İstanbul

Aslında 10 Numara Uykuluk ve Kokoreç harbiyiyorum’u yazmaya başlamama ilk vesile olan yerlerden biri. Bülent Abi’nin dükkanı geceleri midem kazındığı zaman Küçükyalı minibüs yolu üzerinde bulabileceğim yegane yerdi. Kokoreç, uykuluk ve dürüm çeşitleri ile gece 02:00’ye kadar servis veren tren yoluna paralel bu küçük mekan bende tek bir çeşit ile anlam buldu: “Uykuluk

Bilenler bilir. Uykuluğun esas yeri Sütlüce’dir. Ancak Anadolu yakasında her yerde bulamayacağınız bu güzide besin için burayı keşfetmek benim için gerçekten çok büyük bir lütuftu.

Uykuluk aslında bir çeşit sakatat çeşididir, harbi harbi yiyen herkes sakatat da yer arkadaş! Bu kadar net konuştum ama böyle. “Ay, bu da ne bulsa yiyor canım. Iyyykk. ” diyenlerin de içini bir nebze olsun rahatlatabilmek için diyebilirim ki uykuluğun ingilizcesi de var: “Sweetbread” Nasıl rahatladınız mı? Bu da demek oluyor ki bu fevkaladenin fevkinde lezzetli sakatatı sadece biz Türkler tüketmiyoruz. Kendimize haksızlık etmeyelim lütfen. Avrupa, Arjantin ve Latin Amerika afiyetle uykuluk yiyor. Bu harika sakatatın mahiyetine hiç girmeyeceğim zira sakatat deyince beyinlerde zaten seven ve sevmeyen için uygun sevgi ve tiksinme sinyalleri gereğini sizler için çoktan yapmıştır. Çok merak ediliyorsa google’layabilirsiniz.

10 Numara Kokoreç ve Uykuluk
10 Numara Kokoreç ve Uykuluk
10 Numara Kokoreç ve Uykuluk

Tekrar Bülent Abi’nin yeri, yani “10 Numara Kokoreç ve Uykuluk” a dönecek olursak; Bülent Abi en eski Küçükyalı’lılardan. Daha önce yıllarca çiçekçilik yapmış. Sonra artık yeter deyip bırakmış. Tam bir esnaf. Biraz sohbet ederseniz ne kadar keyifli biri olduğunu görecek ve anılarını dinlerken zamanın nasıl geçtiğini unutacaksınız. Yemek yapmak ise küçüklüğünden beri elinin yatkın olduğu ve çok severek yaptığı bir şey. Oğlu Murat da babasından el almış ve aynı şevk ile şık porsiyonlar hazırlamaya devam ediyor. Mayıs ayı başında gittiğimizde uykuluk için Murat bize “Tam Zamanı” demişti. Yani süt kuzusu uykuluğu bu dönemde tedarik zincirinde hiç bekletilmeden sofralara ulaşıyormuş. Murat özel olarak zeytinyağında terbiyeledikleri uykuluğu ızgarada bize bir güzel pişirdi ve afiyetle yedik. Buranın uykuluğu gerçekten “10 Numara“. Bülent Abi ve Murat da “10 Numara” insanlar.

Yol tarifi

Bülent Abi’nin dükkanına gitmek için yapmanız gereken şey Bağdat Caddesi (Minibüs Yolu) Küçükyalı tren istasyonunu bulmak. Orada zaten karşınızda beliriverecek. Kömürde kokoreç de deneyebilirsiniz ama Uykuluk’u özellikle tavsiye ediyorum. Ne kadar iyi terbiyeli olduğunu görünce şaşıracaksınız. Ağzınızdan lokum gibi kayıp gidecek. Ekmek arası yiyebileceğiniz gibi tabakta porsiyon da tercih edebilirsiniz.

10 Numara Kokoreç ve Uykuluk” a gittiğiniz zaman Harbiyiyorum’dan da selam söylemeyi unutmayın. Bunca zamandır yazdıklarımdan bir “Best Of” albüm olacaksa bende yarattığı tüm hazlar ile burası bu albüme kesinlikle girecektir.

Afiyet olsun!

10 Numara Kokoreç Uykuluk ve Dürüm

R. Bülent Kurun – M. Murat Kurun
Bağdat Cad. No: 132/E Küçükyalı – İstanbul
Tel:
0216 366 1111 – 0216 366 1212

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “(Kapandı) Küçükyalı’da Uykuluk Nerede Yenir? 10 Numara Kokoreç ve Uykuluk, Küçükyalı, İstanbul

  • Küçük Gurme

    Merhaba, bir süredir blogunuzu severek takip ediyorum. Biliyorsunuz bir kaç gündür Google servislerine erişim sağlayamadığımız için, hem fikirlerimizi paylaşmak, hem de istediğimiz içeriğe ulaşmak konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Kendi blogumu, sansür kaldırılana kadar, yalnızca sansür haberlerine ayırmaya karar verdim. Takip ettiğim blogların yazarlarından da bu konuyla ilgili kısa da olsa bir tepki vermelerini rica ediyorum. Susarak ya da suçlu gibi yasağın etrafından dolaşarak yalnızca daha fazla sansürü davet ediyoruz. Umarım dikkate alırsınız. Sizden harbi harbi bir tepki bekliyorum : ) Sevgilerimle

    Yanıtla
  • Geri bildirim: Sütlücede Uykuluk Nerede Yenir? Ömür Restaurant, Yusuf Usta, Sütlüce, Beyoğlu, İstanbul - Harbi Yiyorum - Harbi Yiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir