İstanbul’un En İyi 7 Baharatçısı – 2016

Baharatlar, içinde bulunduğu yemeğe, yemeğin rayihasına has birer kimlik verir; temelde aynı malzemelerden yapılmasına rağmen, bir yemek yöreye özel bir baharatla yöresel bir karakter alır.

Baharat; aşçıların belli bir tadı tutturabilme yarışında ölçmelerine vesile olur, benzer kültürlerden kişilerin sofra başı birlikteliğini pekiştirir. Ayrı kültürlerden insanların birbirlerini oldukları gibi, damak tadı seçimleriyle birlikte kabul etmelerinin (ya da reddetmelerinin) simgesi olur.

Bazı baharatlar içindeki etkin maddelerden dolayı ilaç gibi etki yapar, bazen yemek içindeki karşı etkenleri dengeler. Bazen de lezzetsiz bir yemeği rezilken vezir eder. Eh, bu baharatçıların hangisi meşhur, neredeler, bir bakalım, araştıralım istedik.

Rengarenk vitrinleri ve çeşitli baharat kokularıyla bizi büyüleyen İstanbul’un en iyi baharatçılarını sizin için listeledik..

1- Malatya Pazarı, Eminönü

Picture 1 of 7

Baharat ya da ot gibi şeyler ararken akla ilk gelen yerlerden biri: Malatya Pazarı. Isırgan otundan kekik suyuna, sinamekiden keten tohumuna, Malatya kan üzümünden Malatya karakovan petek balına ve İran safranına birçok şey bulmak mümkün. Nevada çekirdeği ve daha birçok kuru yemiş, baharatlar, şifalı otlar ve kuru meyveler de Malatya Pazarı’ndaki diğer ürünlerden. / Adres: Mısır Çarşısı İçi No:44 Eminönü - Telefon: +90 (212) 522 55 92 / 520 04 40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir