İstanbul’un En İyi 7 Baharatçısı – 2016

Baharatlar, içinde bulunduğu yemeğe, yemeğin rayihasına has birer kimlik verir; temelde aynı malzemelerden yapılmasına rağmen, bir yemek yöreye özel bir baharatla yöresel bir karakter alır.

Baharat; aşçıların belli bir tadı tutturabilme yarışında ölçmelerine vesile olur, benzer kültürlerden kişilerin sofra başı birlikteliğini pekiştirir. Ayrı kültürlerden insanların birbirlerini oldukları gibi, damak tadı seçimleriyle birlikte kabul etmelerinin (ya da reddetmelerinin) simgesi olur.

Bazı baharatlar içindeki etkin maddelerden dolayı ilaç gibi etki yapar, bazen yemek içindeki karşı etkenleri dengeler. Bazen de lezzetsiz bir yemeği rezilken vezir eder. Eh, bu baharatçıların hangisi meşhur, neredeler, bir bakalım, araştıralım istedik.

Rengarenk vitrinleri ve çeşitli baharat kokularıyla bizi büyüleyen İstanbul’un en iyi baharatçılarını sizin için listeledik..

2- Bünsa Baharat, Beyoğlu

Picture 2 of 7

Bünsa’da klasik bilindik baharatların yanı sıra; Garam masala, zencefil, zerdeçal gibi Hint yemeklerinin sırrı olan baharatlar da bulunuyor. Hastalıklar için lesitin, soya gibi hazır yardımcı ürünler, tentürler, bitkisel yağ ve kremler de satıyorlar. Bal, pekmez çeşitlerinin yanında çay yapılan bitkilerden ekolojik ürünlere birçok şey mevcut. Dünyaca ünlü Hazer Baba Lokumları’nı da Bünsa’da bulmanız mümkün. / Adres: Duduodaları Sok Balık Pazarı NO: 26, Beyoğlu - Telefon: +90 (212) 243 62 65

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir