İstanbul’un En İyi 7 Baharatçısı – 2016

Baharatlar, içinde bulunduğu yemeğe, yemeğin rayihasına has birer kimlik verir; temelde aynı malzemelerden yapılmasına rağmen, bir yemek yöreye özel bir baharatla yöresel bir karakter alır.

Baharat; aşçıların belli bir tadı tutturabilme yarışında ölçmelerine vesile olur, benzer kültürlerden kişilerin sofra başı birlikteliğini pekiştirir. Ayrı kültürlerden insanların birbirlerini oldukları gibi, damak tadı seçimleriyle birlikte kabul etmelerinin (ya da reddetmelerinin) simgesi olur.

Bazı baharatlar içindeki etkin maddelerden dolayı ilaç gibi etki yapar, bazen yemek içindeki karşı etkenleri dengeler. Bazen de lezzetsiz bir yemeği rezilken vezir eder. Eh, bu baharatçıların hangisi meşhur, neredeler, bir bakalım, araştıralım istedik.

Rengarenk vitrinleri ve çeşitli baharat kokularıyla bizi büyüleyen İstanbul’un en iyi baharatçılarını sizin için listeledik..

3- Tarihi Çarsıkapı Baharatçısı, Fatih

Picture 3 of 7

1966’dan beri hizmet veren Tarihi Çarşıkapı Baharatçısı’nda binlerce çeşit baharat bulunuyor. Çeşitli bitkilerin karışımından oluşan İsveç şurubu da burada bulabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz karışımları da hazırlayabiliyorlar. En ilgi çeken ürünleri; akneli ciltler için kükürtlü ve katranlı sabunlar, saçı besleyen zeytinyağlı sabun, deniz yosunundan yapılan selülit sabunları. / Adres: Mollafenari Mh., Yeniçeriler Cd No:16, Fatih - Telefon: +90 (212) 526 06 53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir