İstanbul’un En İyi 7 Baharatçısı – 2016

Baharatlar, içinde bulunduğu yemeğe, yemeğin rayihasına has birer kimlik verir; temelde aynı malzemelerden yapılmasına rağmen, bir yemek yöreye özel bir baharatla yöresel bir karakter alır.

Baharat; aşçıların belli bir tadı tutturabilme yarışında ölçmelerine vesile olur, benzer kültürlerden kişilerin sofra başı birlikteliğini pekiştirir. Ayrı kültürlerden insanların birbirlerini oldukları gibi, damak tadı seçimleriyle birlikte kabul etmelerinin (ya da reddetmelerinin) simgesi olur.

Bazı baharatlar içindeki etkin maddelerden dolayı ilaç gibi etki yapar, bazen yemek içindeki karşı etkenleri dengeler. Bazen de lezzetsiz bir yemeği rezilken vezir eder. Eh, bu baharatçıların hangisi meşhur, neredeler, bir bakalım, araştıralım istedik.

Rengarenk vitrinleri ve çeşitli baharat kokularıyla bizi büyüleyen İstanbul’un en iyi baharatçılarını sizin için listeledik..

7- Tarihi Beyazıt Baharatçısı, Fatih

Picture 7 of 7

Çemberlitaş’a yolunuz düşerse Tarihi Beyazıt Baharatçısı’na da bir uğrayın deriz. 35 yıllık geçmişe sahip olan baharatçıda yaklaşık iki bin çeşit ürün bulunuyor. Bitkisel ürünler, kuvvet macunları, arı sütü, polen, bal, yorgunluk ve unutkanlığa iyi gelen bitkisel karışımlar, kuruyemiş çeşitleri, doğal kese, lif ve banyo taşından oluşan banyo setleri, kepekli ve dökülen saçlar için zeytinyağlı sabunlar, cevizli sucuk, kurutulmuş patlıcan, bamya, oralet ve kına çeşitleri mevcut. / Adres: Yeniçeriler Caddesi 24, Çemberlitaş, Fatih - Telefon: (0212) 520 95 68

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir