Genel Yemekler

İsli (Füme) Midye Nedir?

Efendim biliyorsunuz atalarımız kafaları dumanlamayı çok severmiş. Bakmışlar dumanlı kafalar hep güzel oluyor, bir dost meclisinde “yiyecekleri de dumanlayalım bak; kesin onlar da çok güzel olur!” mantığıyla yiyecekleri tütsülemeye başlamışlar.

Önce et ve balığı tütsülemişler ve bakmışlar ki lezzet fevkalade oluyor, o zaman Allah ne verdiyse tütsülemeye ant içmişler. İşte ilk gurmelerin ortaya çıkışı da bu günlere dayanır. Artık normal yemek kesmez, isli ekmek olmadan sofraya oturmaz olmuşlar.

İşin özü dumanla pişirmek olan tütsüleme işte ta bu günlere kadar gelmiş bir kavram. Bir lezzet sever olarak isli et, isli peynir, isli somon ve son günlerde hayatımıza giren isli midye bizim için vazgeçilmez yiyecekler.

Şimdi diyeceksiniz ki bu isli midye nereden çıktı? Yeni çıktı. Biz de yeni öğrendik ama çabuk kaynaştık. Bildiğiniz yukarıdaki işlemlerin Ayvalık’tan çıkarılan tertemiz midyelerine uygulanmış hali. Midye dolma ya da midye tava seven herkesin bu yeni lezzete bir şans vermesi lazım diye düşünüyoruz. Böyle yumuşacık halde sofraya servis edilen ve üzerine de biraz limon sıkıp, tuz ekleyerek midenize indiriyorsunuz. İşin özü bu. Ama Ayvalık’taki bazı restoranlar bunu dereotu, maydanozla gelin gibi süsleyerek servis edebiliyor o ayrı…

Cunda gezilerimizin birinde keşfettiğimiz isli midye sofralarımızın yeni eğlenciliği ve yemişi oldu diyebiliriz. Ayvalık ve Cunda restoranlarının tanıdığı ama maalesef büyükşehirlerde pek de bilinmeyen bu mezenin tam destekçisi, şövalyesi ve hatta İstanbul’daki bayii olduk diyebiliriz. -İsli Midye Bayii :)-

*Eğer siz de hemen isli midye satın almak isterseniz Harbi Yiyorum Dükkan‘ı ziyaret edebilirsiniz. Her türlü soru ve görüşünüz için bize [email protected] mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “İsli (Füme) Midye Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir