CiğerSakatatŞişliUykuluk

Şişli’de En iyi Izgara Sakatat Nerede Yenir? Çukur Ciğerci, Şişli

Şişli’de En iyi Izgara Sakatat Nerede Yenir? Çukur Ciğerci, Şişli

Siz hiç işkembe çorbası, Edirne ciğeri, kuzu beyin söğüş, Arnavut ciğeri, uykuluk, kelle söğüş, koyun yürek bir arada bulup da yediniz mi? Biz yedik. Hem de en harbi sakatatçıyım diyen mekanı on kez cebinden çıkaracak minik ve lokal bir sakatatçı lokantasında. Bizim gibi sakatat severler için cennet misali. İsmi: Çukur Ciğerci.

Sahibi sakatatçı Bahtiyar amca. İşin başında da uzun yıllar mekan işletmeciliği tecrübesine sahip oğlu Nevruz bey var. İkisi de İstanbul beyefendisi. Esnaf. Güzel insan.

İstanbul’da sakatat işiyle ilgisi olup da Bahtiyar amcanın ismini bilmemek diye bir şey söz konusu bile olamaz. Yıllarca İstanbul’da çiğ sakatatın toptan satışının yegane temsilcisi olmuş Bahtiyar amca. Babasının Şişli’deki Ergenekon cadesindeki geçmişi ta 1930’lara dayanıyor. Son altı yıldır sakatatlarını mütevazi dükkanlarında pişmiş halde satmaya başlamışlar.

Peki burda ne mi var? Sakatata dair ne ararsan var. Ciğer, (hem Arnavut, hem Edirne + yaprak ızgara) yürek, beyin söğüş, kuzu kelle söğüş, kuzu böbrek, uykuluk, paça çorbası, işkembe çorbası, tuzlama, kelle paça… Var da var yani!

Çorbalar ve söğüşler dışındakiler hep ızgara. İsteyen porsiyon, isteyen ekmek arası da söyleyebiliyor.

Bizim için harbi uykuluğu ekmek arası yemek gibisi yok. Hele ki işinin ehl insanların mekanındaysanız bu keyif iki misline çıkıyor. Hele ki bizim yerleşkemiz Kadıköy’de uykuluğu çok az yerde bulabiliyorsunuz. Yani keşke Çukur Ciğerci komşumuz olsaydı. Haftada en az iki kere soluğu orada alırdık kesin.

Edirne Ciğeri

Nevruz beyden öğrendik. Müşteriler en çok Edirne Ciğeri tercih ediyormuş. Daha sonra Arnavut ciğeri ve diğer sakatlar bunu izliyormuş.

Dediğimiz gibi biz her çeşidin azar azar tadına bakalım diye karışık tabak söyledik. İyi ki de öyle yapmışız. Yoksa yemediklerimizde aklımız kalacaktı. (Zira kuzu kelle söğüşte aklımız kaldı zaten.) Önden de biraz kuzu beyin söğüş aldık. Onu da limonlayıp tereyağ gibi ekmeğimize sürerek midemize indirdik.

Çukur Ciğerci bunca sakatat çeşidiyle İstanbul’da şu anda emsalsiz bir yer. Gidin, gözünüz kapalı teslim olun.

Bahtiyar amca bizi bahtiyar etti. Darısı diğer sakatat sevenlerin başına.

Vesselam.

Çukur Ciğerci
Tel: 0212 2966560
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir