En İyilerİstanbulLİSTELER

İstanbul’da Mutlaka Yemeniz Gereken Yemekler ve Lezzetler

İstanbul, tarih ve kültürün büyüleyici bir karışımıyla dolu olan kadim bir şehir. Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış zengin bir şehir. Bu muhteşem şehirde her köşe başında yeni bir lezzet keşfetmek mümkündür. İstanbul’un sunduğu yemek kültürü, zengin tarihi geçmişinin, coğrafi konumunun ve tüm Türkiye yemek kültürünün gerçek bir yansımasıdır. Şehrin sokakları, Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma geleneksel lezzetlerden çağdaş dünya mutfaklarına kadar geniş bir yelpazeyi sunar.

İstanbul’un sokaklarındaki bu lezzet yolculuğunda, damak zevkinize hitap edecek ve unutulmaz bir deneyim sunacak yemeklerle tanışmaya hazır olun. İşte yolu İstanbul’a düşen herkesin mutlaka tatması gereken belli başlı en iyi lezzetler…

1- Simit

İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin geleneksel, sıklıkla tüketine ve çok sevilen bir hamur işi atıştırmalığıdır. Genellikle kahvaltıda tüketilen ve sokak satıcıları tarafından da sıklıkla sunulan bir hamur işidir. Dış yüzeyi susamla kaplı ve çıtır bir dokuya sahip olduğu için Simit, halk arasında “gevrek” olarak da bilinir.

Türk simidi, hafif tatlı bir hamur ile yapılır. Hamur, un, su, maya, şeker ve tuz gibi temel malzemeler kullanılarak hazırlanır. Hamur yoğrulduktan sonra küçük halkalar halinde kesilir, bunlar daha sonra simit şekli vermek için özel olarak hazırlanmış büyük halkalar üzerinde çevrilir ve susamla kaplanır. Susamlı yüzey, simide özgün tat ve dokusunu verir.

Simit, genellikle peynir, zeytin, domates, salatalık gibi kahvaltılık malzemelerle birlikte tüketilir.

2- Balık Ekmek

İstanbul Boğazı boyunca ve özellikle Galata Köprüsü civarında sokak satıcıları tarafından sunulan popüler bir sokak yiyeceğidir. Uskumru veya palamuttun ızgarada kızartılarak sıklıkla kullanıldığı bu sokak lezzeti, taze ekmeğin arasında maydanoz ve soğan eklenerek servis edilir.

Bu lezzetli sokak yemeği, hem yerli halk hem de şehre gelen ziyaretçiler tarafından tercih edilen bir seçenektir. Özellikle Boğazın kenarında, balık ekmek yiyerek deniz manzarasının tadını çıkarırken yanına turşu suyu içmek iyi bir alternatifidir. İstanbul ziyaretinin keyifli bir parçası olacaktır.

3- Adana Kebap

Adana Kebap, özgün tat ve dokusuyla Türk mutfağının önemli bir parçası olarak kabul edilir ve gastronomi dünyasında da tanınmış bir lezzettir. İnce çekilmiş koyun eti kıyma ve baharatların harmanlanıp şişe şeklinde dizilip mangalda pişirilmesiyle hazırlanan bir kebap çeşididir. İyi bir Adana Kebap, dengeli acısı, çatalı vurduğunuzda kolayca dağılmasıyla tanınır.

Adana kebap, uzun ince şekillendirilmiş köfteler şeklinde hazırlanır ve genellikle soğan, yeşillikler ve sumakla servis edilir. Kebap genellikle lavaş veya dürüm içinde sunulur ve yanında acı biber salçası ile servis edilir. İstanbul’da mutlaka tadılması gereken lezzetlerin başında gelir.

4- Kokoreç

Kokoreç, genellikle koyun veya oğlak bağırsağından yapılan ve iç organların özel baharatlarla marine edilip közlenerek hazırlanan bir İstanbul sokak lezzetidir. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde sokak satıcıları ve bazı restoranlarda satılan popüler bir atıştırmalıktır.

Kokoreç hazırlanırken bağırsaklar önce iyice temizlenir ve ardından iç organlar (genellikle bağırsak, karaciğer, böbrek gibi) ince ince dilimlenerek bağırsak içine yerleştirilir. Daha sonra bu iç organlar özel bir baharat karışımı ile marine edilir ve mangalda közlenir. Kokoreç, pişirildikten sonra genellikle ekmek arasında veya yanında servis edilir. Kokoreçin lezzeti, iç organların baharatlarla harmanlanıp mangalda közlenmesiyle elde edilen yoğun ve karakteristik tadından gelir. İstanbul sokaklarında mutlaka denemesi gereken lezzetlerdendir.

5- Midye Dolma

Midye Dolma, İstanbul’da yaygın olarak tüketilen bir deniz ürünü atıştırmalığıdır. Genellikle sokak satıcıları tarafından ve deniz kıyısındaki balık lokantalarında bulunabilir.

Midye dolma, genellikle büyük boy midyelerin içine pirinç, soğan, fıstık, kuru üzüm gibi malzemelerle doldurulup hazırlanan bir mezedir. İç malzemesi, geleneksel olarak baharatlarla tatlandırılarak hazırlanır ve midyelerin içine doldurulur. Daha sonra midyeler, genellikle buharla pişirilir veya fırınlanır.

Midye dolma, genellikle limon suyu ile servis edilir. Sokak satıcılarının tezgahlarından kolayca bulabilir ve taze olarak tüketebilirsiniz. Midye dolmanın İstanbul’a Rum-Ermeni azınlıkların yemek kültürüyle aktarıldığı bilinir.

6- Lokum

Turkish Delight belki de Türklerin dünyada markalaşmış tek yiyeceği olabilir. Türk lokumu yapılırken temel olarak şeker, su ve nişasta kullanılır. Bu malzemeler karıştırılarak kaynatılır ve ardından istenilen renk ve aromayı vermek için çeşitli meyve suları veya esanslar eklenir. Daha sonra karışım, kalıplara dökülerek soğutulur ve kesilir. Kesilmiş lokumlar genellikle nişasta veya pudra şekeriyle kaplanarak servis edilir.

Türk lokumu çeşitleri arasında en popüler olanları fıstıklı, antep fıstıklı, cevizli veya gül aromalı olanlardır. Her bir çeşidin kendine özgü bir lezzeti ve dokusu vardır. İstanbul’da tarihi yüzyılı aşmış lokum üreticisi dükkanlara rastlayabilirsiniz.

7- Lahmacun

Lahmacun, Türk mutfağının önemli bir lezzeti olan ince hamur üzerine kıyma, soğan, domates, biber ve baharat karışımının sürülüp fırında pişirilmesiyle yapılan bir yemektir. Genellikle Türkiye’nin güney bölgelerinde ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çok popülerdir. İstanbul’da da en iyi örneklerini bulabileceğiniz lahmacun, sıcak olarak servis edilir ve genellikle yanında limon dilimleri, maydanoz, marul ve acı biber turşusu ile servis edilir.

Lahmacun, incecik hamuru ve lezzetli iç harcıyla, hem hızlı bir atıştırmalık hem de doyurucu bir ana yemek olarak tercih edilen bir lezzettir.

8- Döner

İstanbul’da yaygın olarak tüketilen ve çok sevilen bir kebap çeşididir. Döner, genellikle dana veya kuzu etinden yapılan etin, dikey bir şiş üzerine dizilerek özel bir şekilde pişirilmesiyle hazırlanır. Döner, genellikle ince dilimler halinde kesilerek servis edilir. İnce kesilen et dilimleri, genellikle pilav, lavaş veya dürüm içinde servis edilir. Et döner, Türkiye’nin dışında da birçok ülkede popülerdir ve dünya mutfağında da farklı şekillerde yorumlanmaktadır.

İstanbul’da iyi döneri restoranlada veya sokak satıcılarından kolayca bulabilirsiniz. Döner, hem hızlı bir sokak yemeği hem de bir ana yemek olarak tercih edilir ve genellikle yoğurt, salata ve meze çeşitleri ile birlikte servis edilir. Son yıllarda tavuk döner de popüler olmuştur.

9- Islak Hamburger

Islak hamburger, İstanbul’da yaygın olarak bulunan bir sokak lezzetidir. Islak hamburger, normal bir hamburger ekmeği içinde dana veya kıyma köftesi (genellikle ince dana kıyması) ile yapılan ve üzerine domates sosu ile ıslatılmış bir hamburger çeşididir.

Islak hamburgerin özelliği, ekmeğin üzerine dökülen domates sosu ile tamamen ıslatılması ve bu sosun lezzetini ekmeğin içine çekmesidir. Sos genellikle baharatlı ve tatlımsı bir tat içerir, bazen baharatlarla zenginleştirilmiş bir köfte içine de dökülür.

Islak hamburger genellikle sokak satıcıları tarafından satılır ve genellikle acı biber turşusu ve marul ile servis edilir. İstanbul’un çeşitli semtlerinde bulabilirsiniz, özellikle Taksim, Kadıköy gibi yoğun bölgelerde popülerdir. Islak hamburger, hızlı bir sokak atıştırmalığı olarak tercih edilir ve lezzetiyle dikkat çeker.

ıslak hamburger

10- Baklava

Baklava, Orta Doğu ve Balkanlar’a özgü, ince yufka katları arasına ceviz veya Antep fıstığı ile doldurulan ve genellikle şerbetlenmiş bir tatlıdır. Baklavanın şerbeti genellikle su, şeker ve limon suyundan yapılır. Şerbet, baklavaya kendine özgü tatlı ve yumuşak bir lezzet kazandırır. Baklava, genellikle kare veya üçgen şeklinde kesilip servis edilir. Üzerine genellikle Antep fıstığı veya ceviz parçaları serpilir.

İstanbul lezzetleri içinde önemli bir yeri olan baklava, özel günlerde, bayramlarda ve kutlamalarda sıkça tüketilen bir tatlıdır.

imam-cagdas-kuru-kare-baklava

11- Kumpir

Kumpir, Türk mutfağında patates bazlı bir yemek veya atıştırmalık olarak bilinen bir sokak lezzettir. Genellikle büyük boy patateslerin fırında veya közde pişirilip ortadan kesilmesiyle hazırlanır. Sonrasında iç kısmı çatalla ezilerek püre haline getirilir ve çeşitli malzemelerle zenginleştirilir.

Patates püresine tereyağı, kaşar peyniri ve çeşitli malzemeler eklenerek karıştırılır. Kumpir genellikle mısır, salatalık turşusu, zeytin, bezelye, sosis gibi çeşitli garnitürlerle zenginleştirilir.

12- Dondurma

İstanbul’da dondurma, dünyadaki diğer örneklerine nazaran yoğun süt aromasıyla, doğal malzemelerin ve salebin katkısıyla öne çıkar. Taze yapılan külah ve tercihen çikolata sosu ve fındık sosuyla servis edilir. Ayrıca mastic sakızının verdiği hafif çiğneme hissiyle farklılık gösterir. Antep fıstıklısı, duble kaymaklısı ve mevsim meyvelerinden yapılan sorbelerin lezzeti denemeye değerdir.

en iyi dondurma

13- Mantı

Mantı, Türk mutfağının önemli bir lezzeti olan geleneksel bir yemektir. Genellikle küçük kare veya üçgen şeklinde hamur parçalarının içine kıyma veya başka malzemeler konularak yapılan bir tür hamur işidir. Mantı, kaynar suda haşlanarak pişirilir ve genellikle üzerine sarımsaklı yoğurt ve tereyağlı sos ile servis edilir.

İstanbul’da mantının bir çok farklı çeşidi ve onu sunan başarılı temsilcisi vardır.

14- İçli Köfte

İçli Köfte, Türk mutfağının geleneksel bir lezzeti olan iç harcı bulunan ve genellikle kızartılarak pişirilen bir hamur işidir. Haşlaması da beğeniyle tüketilir. İçli köftenin kökeni Ortadoğu’ya dayanır.

İçli köfte, ince bulgur, kıyma, soğan, baharatlar ve genellikle ceviz içi gibi malzemelerle hazırlanan iç harç ile doldurulur.

15- Muhallebi

Muhallebi, Türk mutfağının ve genel olarak Orta Doğu mutfağının geleneksel tatlılarından biridir. Muhallebi, süt, şeker ve nişasta veya un gibi temel malzemelerin kaynatılmasıyla yapılan, puding kıvamında bir tatlıdır. İstanbul yemek kültüründe, eski pastanelerin menüsünde öne çıkar.

Bazı yörelerde farklı malzemelerle zenginleştirilmiş muhallebiler de bulunabilir. Sütlaç da bu sınıfa giren İstanbul’a özgü tatlılardan biridir. Fırına verilerek üstü kızartılmış ”fırın sütlaç” da önemli bir muhallebi çeşididir. Muhallebinin, fıstık, fındık veya Antep fıstığı gibi içlerle zenginleştirilen çeşitleri de bulunur.

16- Pide

Pide, Türk mutfağında yaygın olarak tüketilen, genellikle oval veya uzun dikdörtgen şeklinde hamur işi bir ekmektir. Pide, çeşitli malzemelerle doldurularak veya sade olarak yapılabilmektedir.

Pide yapılırken genellikle kıyma, peynir, sucuk, pastırma gibi iç malzemelerle doldurulur veya sade olarak sıvı yağ ve çörek otu ile pişirilir. Ramazan aylarında ise içi sade, dışına tercihen yumurta sürülmüş ve çörek otlu-susamlı pide çeşitleri de ayrıdır.

17- İskender Kebap

İstanbul’a ve Türkiye’ye Bursa’dan yayılmış fenomen bir yemek, İskender Kebap. İskender Kebap, ince dilimlenmiş döner etinin (genellikle kuzu eti) üzerine sıcak tereyağının dökülmesiyle servis edilen bir yemektir. Ayrıca etin üzerine domates sosu ve yoğurt eklenerek sunulur.

Lezzetli etleri, tereyağı ve yoğurtla birleşen bu kebap çeşidi, Türk mutfağının önemli simgelerinden biridir ve İstanbul’da mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdendir.

18- Sahlep

Sahlep veya Salep, süt veya suyla karıştırılarak ve çoğunlukla soğuk kış aylarıda içilen, sıcak ve besleyici bir içecek türüdür. Sahlep, orkide familyasına ait olan bir bitkinin yumrusundan elde edilen toz veya özüt ile yapılır. Bu bitki genellikle Anadolu’nun soğuk iklim bölgelerinde yetişir.

Üzerine tarçın serpilerek servis edilir. Şeker ilave edilerek tatlandırılabilir.

19- Boza

Boza, geleneksel bir Türk içeceği olup, tahılın fermantasyonuyla elde edilen hafif ekşi ve mayhoş bir içecektir. Genellikle buğday veya mısır gibi tahıllardan yapılır ve özellikle kış aylarında tüketilir. Özellikle Osmanlı döneminde popüler olan boza günümüzde de geleneksel olarak sevilen tarihi bir lezzettir.

Boza, içeriğindeki probiyotikler ve besleyici özellikleri nedeniyle sağlık açısından da tercih edilen bir içecektir.

20- Köfte

Köfte, kıyılmış et veya başka malzemelerin (ekmek, yumurta ve baharatlar gibi…) yoğrulup şekil verilerek hazırlanan ve genellikle kızartılarak tüketilen bir yemek çeşididir.

Köfte, Türkiye’de ve dünya genelinde birçok kültürde farklı adlarla ve çeşitlerle yapılan bir yemek olarak bilinir. Türk mutfağında köfte, çeşitli bölgelere göre farklı şekillerde ve içeriklerle yapılarak zengin bir lezzet skalasına sahiptir.

21- Ayran

Ayran, Türk mutfağının geleneksel bir içeceğidir ve yoğurt ile suyun karıştırılmasıyla yapılan fermente bir içecektir. Genellikle soğuk olarak servis edilir ve özellikle yaz aylarında serinlemek için tercih edilir. Yoğurdun probiyotik özellikleri sayesinde sindirim sistemine de faydalı olmasıya bilinir. Ayrıca düşük kalorili olması da ayranın tercih edilmesinde etkili bir faktördür.

Kebapların, köftelerin, lahmacunun, çiğköftenin yanında en sevilen eşlikçi içecektir.

22- Nohutlu Pilav

Nohutlu Pilav, İstanbul mutfağında yaygın olarak tüketilen ve sevilen bir pilav çeşididir. Genellikle nohut ile birlikte pişirilen bu pilav, hem doyurucu hem de lezzetli bir yemektir. İstanbul’un sokak lezzetlerinden biri olarak da bilinir.

Tercihen içine haşlanmış ve didiklenmiş tavuk eti de eklenerek servis edilir.

23- İşkembe Çorbası

Sakatat yemeklerinin en sevilen ve bilinen çeşitlerinden biri İşkembe Çorbasıdır. İşkembe çorbası, ince doğranmış işkembe parçalarının uzun süre kaynatılmasıyla hazırlanır ve genellikle sarımsak, sirke, tuz ve pul biber gibi malzemelerle tatlandırılarak tüketilir. Sabah erken saatlerde veya gece eğlencelerinin dönüşlerinde yerel halk ve turistler tarafından severek tüketilir. Bu sebeple İstanbul’da 24 saat hizmet veren işkembe çorbacıları bulunur.

24- Su Böreği

Su Böreği, Türk mutfağının sevilen bir börek çeşididir ve yaprak şeklindeki börek hamurlarıyla hazırlanır. Su böreği, özellikle yaprakların arasına süt veya su eklenerek ve hamur yapraklarının öncesinde suda haşlanmasıyla hazırlandığı içim ismini buradan alır.

Yapımı oldukça zahmeti olana bu böreğin sade, ıspanaklı, kıymalı ve peynirli seçenekleri bulunuyor.

börek_tarifi

25- Çiğköfte

Çiğköfte, Türk mutfağında kökeni Güneydoğu Anadolu’ya dayanan ve yaygın olarak tüketilen bir köfte çeşididir. İsmini içindeki çiğ etten almaktadır. Çiğköfte, ince bulgur, ince çekilmiş yağsız koyun kıyması, baharatlar, salça, soğan ve maydanoz gibi malzemelerle yapılan ve yoğrularak hazırlanan geleneksel bir lezzettir.

Etsiz hazırlanan çeşidi de olan Çiğköfte, sıklıkla limon ve marul eşliğinde tüketilir. Yanında genellikle ayran veya şalgam suyu içecekleriyle tüketilir.

26- Türk Kahvesi

Türk Kahvesi, Türk mutfağının önemli bir parçası olan ve özel bir pişirme yöntemiyle hazırlanan geleneksel bir kahve çeşididir. Türk kahvesi, incecik öğütülmüş kahve çekirdeklerinin su ve şeker ile birlikte cezvede kaynatılarak demlenmesiyle yapılır. Bu demleme yöntemi Türk kahvesine özgü bir kıvam, aroma ve sunum sağlar.

Yemeklerin sonrasında veya özel günlerde tercihen bir parça şekerleme, çikolata ve su ile servis edilir.

5 aralık dünya türk kahvesi günü

27- Kestane

Kestane kebap, İstanbul’un tarihi ve geleneksel lezzetlerinden biridir. Bu kebap çeşidi genellikle fırında veya közde pişirilen kestanelerle hazırlanır ve yoğun aromatik bir tadı vardır. Özellikle kışın soğuk akşamlarında sokak satıcılarından alınan sıcak kestanenin İstanbul yeme-içme kültüründe ayrı bir yeri bulunur.

kestane-kebap

28- Mısır

İstanbul’da haşlanmış ve közlenmiş mısır sokak satıcıları tarafından yaygın bir şekilde satılan bir sokak atıştırmalığıdır. Özellikle İstiklal Caddesi, Eminönü Meydanı, Kadıköy Çarşı gibi yoğun bölgelerde ve sahil kesimlerinde sıkça karşılaşabilirsiniz.

Haşlanmış mısır genellikle taze mısır koçanları haşlanarak hazırlanır ve üzerine isteğe bağlı olarak tuz veya tuz-karabiber karışımı serpilir. Közlenmiş mısır ise genellikle közde pişirilmiş ve ardından tuzlanmış veya üzerine tereyağı sürülmüş şekilde satılır.

29- Zeytinyağlı Yaprak Sarması

Zeytinyağlı yaprak sarması, Türk mutfağının sevilen ve geleneksel bir lezzetidir. Genellikle asma yaprağı kullanılarak hazırlanan bu yemeğin iç malzemesi pirinç, soğan, yeşillikler (maydanoz, dereotu vb.), baharatlar ve zeytinyağı ile hazırlanır. Hazırlanan iç malzeme yaprakların içine sarılır ve genellikle sıkıca dizilmiş sarmalar bir tencereye veya güveç tabağına yerleştirilir.

İstanbul’un önemli lezzetleri arasında sayılan bu yemeği hazırlaması zahmetli ama tüketilmesi de bir o kadar keyiflidir. Rumeli topraklarından gelen göçmen Türklerin sıklıkla yaptığı bir yemektir.

30- Türk Çayı

Türk çayı, Türkiye’de yaygın olarak tüketilen ve kültürel bir öneme sahip bir içecektir. Genellikle demliği (çaydanlık) ve ince belli bardakları kullanılarak servis edilir. Türk çayı, çay bitkisinin yapraklarından elde edilen siyah çay ile hazırlanır ve genellikle demlik yöntemiyle demlenir.

Türk çayı, Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir ve sosyal etkileşimlerin önemli bir parçası olarak kabul edilir. Çay, sade veya şeker ilave edilerek içilebilir, tercihler genellikle bireylere göre değişir. Özellikle yemeklerden sonra ve günün her saatinde tüketilmesiyle bilinir.

sıcak türk çayı

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir