AtinaDiğer ListelerLİSTELERYunanistan

Yunanistan Atina’da Nerede Ne Yenir?

Atina’nın En Detaylı ve Güncel Yeme-İçme (Lezzet) Rehberi

Bu rehberi oluşturmak için Atina’ya üç kez gittik. İlk gittiğimiz yerlere son tekrar ziyaret ettik. En sonunda doyurucu bir Atina’da nerede ne yenir envanterine ulaştığımızı anladığımızda bu Atina lezzet rehberini yazmaya karar verdik. Elbette Atina hip mekanları ve gizli Yunan lezzetleri ile baş döndürücü. Lakin biz de dersimize sıkı çalıştık ve siz lezzet arayanlara Atina’nın en iyilerini derledik. Atina ziyaretlerimiz ve keşiflerimiz oldukça bu rehberi genişletmeye devam edeceğiz. (Ara sıra geri dönüp kontrol etmeyi ihmal etmeyin) Ayrıca mekan isimlerinin altındaki kutuların üzerine tıklayarak lezzet ve restoranların detaylı incelemele yazılarına ulaşabilirsiniz.

İşte huzurlarınızda Yunanistan Atina’nın en öne çıkan mekan ve lezzetleri…

1. Restaurant Scholario

Öne Çıkan Lezzet: Karides, kalamar tava, kabak kızartma ve ouzo

Klasik bir Yunan aile işletmesi. Geleneksel Yunan lezzetlerini Atina Akropolis eteklerindeki bu sıcak ve samimi restoranda bulabilirsiniz. Tam bir fiyat performans restoranı. Çok iyi bir kalamar ya da karides tava yiyip yanında da mis gibi ouzonuzu yudumlayabilirsiniz. Restaurant Scholario hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki yazımıza tıklayabilirsiniz.

Restaurant Scholarhio
Tripodon 14, Athina 105 58, Yunanistan
+302103247605

2. Souvlaki Kostas

Öne Çıkan Lezzetler: Domuz şiş souvlaki

Souvlaki Yunanstan’da ayrı bir sektör adeta. Minik yuvarlak ve tırnaklı bir pide arasında atıştırmalık bir şiş dürüm olarak düşünebileceğiniz souvlaki kültürü Atina’da da oldukça yaygın ve şehrin dört bir köşesinde uzman souvlakiceler var. Atina’da Syntgma Meydanı’na yakın Souvlaki Kostas ise bu işin nirvanası. Eğer gerçek bir Yunan Souvlaki deneyimi isterseniz Atina’daki Souvlaki Kostas‘ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Souvlaki Kostas hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki yazımıza tıklayabilirsiniz.

Souvlaki Kostas
Filellinon 7, Athina 105 57, Yunanistan
Tel: +302103228502

3. Karamanlidika

Öne Çıkan Lezzetler: Pastırmalı yumurta, acılı sucuklu yumurta, tüm şarküteri ürünleri, havuç reçelli süzme yoğurt (ikram)

Türkiye Karaman’dan Atina’ya göç eden bir ailenin şarkütericilik öyküsü Karamanlidika‘da devam ediyor. Çok ama çok iyi bir pastırma yiyeceğinize emin olabilirsiniz. Şarküteri ürünlerinin hepsi harika. Atina’nın en önde gelen şarküterilerinden birinde pastırmalı yumurtadan tutun da paçanga böreğine kadar çok çeşitli lezzetler bulabilirsiniz. Karamanlidika hakkındaki inceleme yazımızı okumak için aşağıdaki kutuya tıklayın.

Karamanlidika
Evripidou 52, Athina 105 52
Tel: +302103254184

4. CHOUREAL – Choux & Profiterole

Öne Çıkan Lezzetler: Profiterol çeşitleri, ekler

Atina’nın yeni nesil ama en iyi tatlıcılarından biri. Dışarıdan yayılan çikolata ve pastacı kreması kokusuna dayanamıyor ve içeri giriyorsunuz. Choureal kişiselleştirilebilir profiteroller yapıyor ve bunu çok ama çok iyi yapıyor. Çikolatayı ve profiterol seviyorsanız Profiterol 3.0. deneyimi için Choureal’i mutlaka ziyaret etmelisiniz. Detaylı inceleme yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

CHOUREAL – Choux & Profiterole
Ermou 18, Athina 105 63, Yunanistan
Tel: +30 210 3317883

5. Zisis, Fish in a Cone

Öne Çıkan Lezzetler: Külahta kalamar ve hamsi

Külahta sunulan ve Atina sokaklarını arşınlarken Ege denizinin en lezzetli deniz ürünlerini atıştırabileceğiniz yeni nesil bir balıkçı Zisis. Biz yerken inanılmaz keyif aldık. Hem fikirden hem de lezzetten. Detaylı yazımızı aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Zisis, Fish in a Cone
Athinaidos 3, Athina 105 63, Yunanistan
Tel: +302103211152

6. Oinomageireio Epirus (est.1898)

Öne Çıkan Lezzetler: İşkembe çorbası, ayak paça çorbası, balık çorbası

Atina’nın en meşhur işkembe çorbacısı. Geleneksel bir aile işletmesi olan restoran tam da şehrin göbeğinde, et pazarı ile balık pazarının köşesinde yer alıyor. Aynı zamanda iyi bir esnaf lokantası da olan Oinomageireio Epirus, sadece turistlerin değil aynı zamanda Atinalı halkın da gözdesi. Sakatat sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir lokanta. Detaylı inceleme yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Oinomageireio Epirus (est.1898)
Filopimenos 4, Athina 105 51, Yunanistan
Tel: +302103240773

7. Creme Royale

Öne Çıkan Lezzetler: Ispanaklı Börek, Bougatsa

Atina’nın en iyi ıspanaklı böreğini (Spanakopita) ve üstüne pudra şekeri dökülerek yenen muhallebili Yunan böreğini (Bougatsa) en geleneksel hali ile yemek isterseniz Creme Royale en doğru adres. İster kahvaltı için düşünün, ister ara öğün; asla pişman olmayacağınız bir adres. Mekan hakkında detaylı inceleme yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Creme Royale
Adres: Athinas 37, Athina 105 54, Yunanistan
Tel: +302103211370

8. The Bar in Front of the Bar

Öne çıkan lezzetler: Ödüllü bardan her güme değişen kokteyl çeşitleri

Atina’nın ruhunu en iyi şekilde yansıtan ve asıl Rumble in the Jungle isimli “speakeasy” kokteyl barını gizleyen ayaküstü kokteyl barı. Burada birer kokteyl içmeden Atina’dan ayrılmayın. The Bar in Front of the Bar her akşam saat 18:00 sonrası kokteyl menüsünü yeniliyorlar. Kokteyl ilminin en üst seviyelerinde miksologlar çalışıyor.

The Bar in Front of the Bar
Petraki 1, Athina 105 63, Yunanistan
Tel: +302117352018

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir